1970-1980 Türk sinemasındaki kadın temsilinin toplumsal rol bağlamında incelenmesi
1970-1980 the study of women's representation in Turkish cinema as a social role
  1. Tez No: 551836
  2. Yazar: BAHÇEGÜL ERCAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Relations, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tez çalışmasında, 1970-1980 dönemlerinde sinema da yer alan kadın rollerinin, toplumsal normlar düzleminde incelenmesi ve biçilen rollerin analizi üzerinde durulmuştur. Tez üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde toplumsal statü,toplumsal rol, sosyal rol ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerinde durularak toplumun sahip çıktığı değerler ve kadınları şekillendirdiği söylemler derlenmiştir. İkinci bölümde ise genel sinema tarihine ve Türk Sineması dönemlerine değinilmiş, dönemlerin kalıpları, yargıları ve tutumlarıyla ilgili çalışma yapılmıştır. Üçüncü ve son bölüm de ise kadının, tarih içerisinde konumlandırıldığı noktadan günümüze gelişi üzerinde durulmuş olup, ardından Türk Sineması'nda kadın rollerinin aldığı ve konumlandırıldığı şekillere atıfta bulunarak, 1970-1980 sinemasında kadın rollerinin örnek dokuz film üzerinden incelenmesine yer verilmiştir. Sonuç olarak toplumsal algıların ve normların sinema filmlerinde rol alan kadınlar üzerinde de etkisini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The thesis study of the role of women in cinema in the period of 1970-1980 and the analysis of the roles played on the plane of social norms. The thesis consists of three parts. The first part focuses on social status, social role, social role and gender inequality and discusses the values of society and the discourses shaping women. The second part deals with the general history of cinema and the periods of Turkish cinema. In the third and final chapter, the position of women in history from the point of arrival to the present has been emphasized, and then in Turkish cinema, by referring to the shapes of women's roles and positions, the role of women has been examined through nine films in the film of 1970-1980. As a result, we see the impact of social perceptions and norms on women who are involved in cinema films.