Seyahat acentalarında kullanılan tanıtım faaliyetleri ve satışlara etkisi: Antalya örneği
Promotional activitiesused in travel agenciesand their effect on sales
- Tez No: 551837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGAY ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Turizm, Türkiye ekonomisi içinde önemli bir role sahiptir. Ülkemizde turizm konusunda yatırımlar giderek artmakta turizm sektörü de büyümektedir. Bu büyümenin daha etkin hale gelmesi için tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin daha iyi tanıtılması gerekmektedir. Çünkü tanıtım olumlu imaj oluşturulmasında, var olan olumsuz imajın düzeltilmesinde önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, seyahat acentalarının yaptıkları tanıtım faaliyetlerinin satışlara etkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın evreni Antalya şehir merkezindeki A grubu seyahat acentalarıdır. Bu evrenden örneklem alma yoluna gidilmiş ve 104 seyahat acentası çalışanı ile görüşülerek 56 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, SPSS 21.0 programı kullanılarak yapılmış olup verilerin analizinde, frekans, Mann-Whitney, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism has an important role in Turkey's economy. Inourcountry, investments in tourism are increasing and tourism sector is growing. Inorder to make this growth more effective, it is necessary topromote the historical, cultural and natural riches better. Because the promotion is important in correcting the negative image that exists in the creation of a positive image. The aim of this study is to determine whether the promotion alactivities of travelagencies have an impact on sales. The universe of the study is a group of travel agents in Antalya city center. The sample was taken from this universe and interviewed with 104 travel agency employees. The data were analyzed by using SPSS 21.0 program and the frequency, Mann-Whitney and Kruskal Wallis tests were used.