Haber sitelerinde kadın suçluluğunun temsili: Çilem Doğan örneği
Representation of women delinquency on online newspapers: Çilem Doğan's case
- Tez No: 551938
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BORA KILIÇBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Toplumsal olguların inşasında medya temsilleri oldukça büyük bir rol oynar. Medya temsilleri kadınlığa, erkekliğe, suça ve daha birçok olgu ve duruma ilişkin tanımları ve sınırları yeniden üretir ve konumunu korumasını sağlar. Kadın suçluların artan oranı, suç işleme nedenleri ve kadınları suça iten etmenlerin yanı sıra bu kadınların medya araçlarında ne tür bir söylem ve bu söyleme içkin temsil biçimleri ile ifade edildiği de önemli bir araştırma sorusudur. Çalışmamızda suç işleyen kadınlara ilişkin temsiller haber edinme biçimlerinin en güncel ve en çok tercih edilen türü olan internet gazeteleri seçilerek, Çilem Doğan örneği üzerinden analiz edilecektir. Çalışmada adam öldürme suçunu işlemiş kadınların temsil ediliş biçimleri incelenirken söylem analizi yöntemi kullanılarak Çilem Doğan olayına ilişkin internet gazetelerinde 2015-2016 yılları arasında yayınlanmış haberler derinlemesine incelenmiştir. Bu incelemeden yola çıkılarak özellikle adam öldürme suçunu işlemiş kadınların sosyal temsiline ilişkin genel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Analizin kuramsal altyapısı, suç ve internet gazeteciliğine yönelik kuramsal yaklaşımlar ekseninde kadın suçluluğuna ve temsil biçimlerine yönelik eleştirel bir perspektifi yansıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Media representations plays a big role in the construction of social facts. Media represantations reproduces the limits and the definitions of femininity, masculinity, crime and many other facts and situations and maintains its status. The increasing rate of women delinquency, reasons and factors that prompt the women to the crime, as well as what kind of a discourse is being said about women on the media and the forms of represantations that accompany this discourse is also an important research question. In this study, the most up to date and preffered forms of news about the representations of women who commit crime will be analyzed with the help of Çilem Doğan's case. In this study, using the method of discourse analysis while examinig the representation of women offenders who committed the crime of manslaugter will be described. The news published about the Çilem Doğan's issue that has been on the internet newspapers between 2015-2016 years was examined in-depth analysis. Based on this analysis, it has been tried to create a general frame for the social represantation of women who committed the crime of manslaughter. The theoretical background of the study aims to reflect a critical perspective about women delinquency and representation, in the context of theoritical approaches to the crime and online journalism.