5237 sayılı Türk ceza kanunu'nda düzenlenen senedin yağması suçu
The crime of plunder of bill which is regulated in paragraph 2 of article 148 of Turkish criminal code numbered 5237
  1. Tez No: 551939
  2. Yazar: ALİ BOYRACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜ SEFA ERYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 148. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenen senedin yağması suçu incelenmiştir. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, malvarlığına karşı suçlar, malvarlığı kavramı, senedin yağması suçunun 765 sayılı Türk Ceza Kanunu ile 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan düzenlemeleri arasındaki farklılıklar ve senedin yağması suçunun benzer suçlarla karşılaştırılması incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, suçla korunan hukukî değer, suçun unsurları ve nitelikli hâlleri, öğreti görüşleri ve Yargıtay kararları dikkate alınarak anlatılmıştır. Tezin son bölümünde ise kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, kovuşturma usulü ve yaptırım konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crime of plunder of bill which is regulated in paragraph 2 of article 148 of the Turkish Criminal Code Numbered 5237 has been examined. This thesis consists of three main parts. In the first part, the crimes against property, the concept of property, the differences between the legal arrangements of the Turkish Criminal Code Numbered 5237 and Turkish Criminal Code Numbered 765 (defunct) in terms of the crime of plunder of bill, the comparison of the crime of plunder of bill with similar crimes have been examined. In the second part of the thesis, legal value protected by crime, the elements of crime and qualified cases of crime, are explained by taking into account the Supreme Court's decisions and the doctrine. In the last part of the thesis, culpability, the special aspects of the crime of plunder of bill, the procedure of prosecution and sanction are discussed.