Lise öğrencilerinin psikolojik yardım alma tutumunun yordanması
Predicting the attitude of high school students towards seeking psychological
  1. Tez No: 551971
  2. Yazar: FATMA SEHER TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları cinsiyet, duyguları ifade etme, kişiler arası ilişkilerde bilişsel çarpıtmalara sahip olma, olumlu duygu ifadesi, negatif duygu ifadesi, yakınlık duygu ifadesi, güvensiz ve kaygılı yakınlaşma, gerçekçi olmayan ilişki beklentisi, zihin okuma değişkenleri açısından yordanmıştır. Araştırmaya Kocaeli ili Darıca ilçesindeki devlet liselerinde öğrenim gören 237 kız ve 187 erkek olmak üzere toplam 424 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ölçeği kısa formu, duyguları ifade etme ölçeği, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi 'çoklu doğrusal regresyon analizi' yöntemi ile yapılmıştır.Lise öğrencilerinin cinsiyetleri, duygularını ifade etme düzeyleri ve kişiler arası ilişkilerde bilişsel çarpıtmalara sahip olma düzeylerinin, psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının yordayıcısı olduğu görülmüştür. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, öğrencilerin yakınlık duygu ifadesi ve yakınlıktan kaçınmanın lise öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, high school students' attitudes toward seeking psychological help were predicted by gender, expression of emotion, having cognitive distortion in interpersonal communication, expression of positive and negative emotion, expression of proximity emotion, unsecure and anxious attachment, expecting unreal relationship and mind reading. This study included 237 female students and 187 male students with overall 424 high school students who study in Darıca district of Kocaeli province. As data collection instruments, AttitudesToward Seeking Psychological Help Scale of Short Form, Emotional Expression Scale, Interpersonal Cognitive Distortions Scale were used. The data obtained was analyzed by Multiple Regression Analysis method. It was found that the level of high school students' expression of emotions, the level of cognitive disortions in interpersonal relations and gender are the predictors of their attitudes toward seeking psychological help. The result of multiple regression analysis indicates that high school students' expression of proximity emotion and unsecure and anxious attachment are the predictors of attitude toward seeking psychological help.