Hamile kadın ve eşlerinin doğum öncesi ve sonrası bebeğe bağlanma düzeyleri, evlilik uyumu ve doğum öncesi beklentileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Boylamsal bir çalışma
The investigation of relationship between pregnant women's and theirspouses'prenatal and postnatal attachment, prenatal expectations and marital adjustment: A longitudinal study
- Tez No: 551972
- Danışmanlar: PROF. DR. TELAT GÜL ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma hamile kadın ve eşlerinin doğum öncesi ve sonrası bebeğe bağlanma düzeyleri, evlilik uyumu ve doğum öncesi beklentileri arasındaki ilişkileri boylamsal bir çalışma ile incelenmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilk kez anne ve baba olacak 155 çifte gebeliğin son üç ayında annelere Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği, Prenatal Bağlanma Envanteri ve Çift Uyumu Ölçeği; babalara Doğum Öncesi Babalık Beklentileri Ölçeği, Baba Fetüs Bağlılık Skalası ve Çift Uyumu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasına katılmayı kabul eden 75 anneye Maternal Bağlanma Ölçeği ve Çift Uyumu Ölçeği, 71 babaya Baba Bebek Bağlanma Ölçeği ve Çift Uyumu Ölçeği uygulanmıştır. Anne ve baba adaylarının doğum öncesi bağlanma düzeyinin doğum sonrası bağlanma düzeyi üzerinde yordayıcı etkisine ilişkin yapılan regresyon analizi sonucuna göre doğum öncesi bağlanma düzeyinin doğum sonrası bağlanma düzeyini yordadığı bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca, anne ve baba adaylarının doğum öncesi evlilik uyumunun doğum sonrası evlilik uyumu üzerindeki yordayıcı etkisi de bulunmuştur. Anne ve baba adaylarının doğum öncesi bağlanma düzeyi ile doğum sonrası bağlanma düzeyi arasındaki ilişkide doğum öncesi gerçekçi olmayan olumlu beklentiler alt boyutunun aracı etkisine ve doğum sonrası evlilik uyumunun biçimlendirici etkisine ilişkin regresyon analizleri yapılmıştır. Hem anneler hem de babalar için doğum öncesi bağlanma düzeyi ile doğum sonrası bağlanma düzeyi arasındaki ilişkide doğum öncesi gerçekçi olmayan olumlu beklentilerin tam aracı etkisi ortaya çıkmıştır. Ancak doğum öncesi bağlanma ile doğum sonrası bağlanma arasındaki ilişkide doğum sonrası evlilik uyumunun biçimlendirici etkisinin olmadığı bulunmuştur. Son olarak, doğum öncesi evlilik uyumu ile doğum sonrası evlilik uyumu düzeyleri karşılaştırıldığında annelerdeki evlilik uyumunda azalma babalardakinden daha fazladır. Bulgular literatür ışında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between pregnant women and theirs spouses' prenatal and postnatal attachment, prenatal expectations and marital adjustment with a longitudinal study. For this purpose, 155 pairs of mothers and farthers to be for the first time have been reached in the last three months of pregnancy. Mothers-to-be filled out that Prenatal Attachment Inventory, Prenatal Maternal Expectations Scale and Dyadic Adjustment Scale and father-to-be filled out that Father-Fetus Bonding Scale, Prenatal Paternal Expectations Scale and Dyadic Adjustment Scale. In the second phase of this study, 75 mothers who agreed to proceed to study filled out Maternal Attachment Scale and Dyadic Adjustment Scale and 71 fathers filled out Paternal Attachment Scale and Dyadic Adjustment Scale. According to regression analysis which conducted to show whether there is predictive effect of prenatal attachment on postnatal attchment and predictive effect of prenatal dyadic adjustment on posnatal dyadic adjustment. Both regression analysis was confirmed. The analysis about whether prenatal unrealistically positive expectations mediated and postnatal dyadşc adjustment moderated the relationship between prenatal attachment and postnatal attachment. The prenatal unrealistically positive expectations fully mediated the relationship between prenatal attachment and postnatal atachment for both mothers and fathers. However, the moderating role of postnatal dyadic adjustment on relationship between prenatal attachment and postnatal atachment wasn't confirmed. Lastly, total score of postnatal dyadic adjustment was lower in women than in men. The results are discussed in the light of literature.