Marka imajı, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati ilişkisi: Otomotiv sektöründe bir araştırma
The relationship between brand image, customer satisfaction and customer loyalty: A research in the automotive sector
  1. Tez No: 552007
  2. Yazar: SİNEM BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma otomotiv sektöründe marka imajı, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda marka imajı, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati ölçekleriyle birlikte katılımcılara ait demografik bilgilerle anket formu oluşturulmuştur. 2018 yılı Eylül ayı içerisinde İstanbul bölgesindeki aktif araç kullanımına sahip 507 reşit bireye anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik programıyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlandırılması için faktör analizi, güvenilirlik analizi, regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, istatistiksel açıdan marka imajı faydaları, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasında pozitif yönlü ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was made to examine the relationship between brand image, customer satisfaction and customer loyalty in the automotive sector. In this regard, a questionnaire form was prepared with the demographic information of the participants along with the brand image, customer satisfaction and customer loyalty scales. A questionnaire was applied to 507 adult individuals who has right to use the active vehicle in the region of Istanbul in September, 2018. As a result of the survey, analyzing of the datas were made that obtained by SPSS 21.0 statistical program in the computer environment. Factor analysis, reliability analysis, regression analysis, one-way analysis of variance, correlation analysis and t-test were made to finalize the study. As a result of the research, it was concluded that there is a positive relationship between brand image benefits, customer satisfaction and customer loyalty.