An emprical study to explain the relationship between brand image, consumer satisfaction, brand loyalty and marketshare values in Turkish automotive sector
Türk otomotiv sektöründe marka imajı, tüketici memnuniyeti, marka sadakati ve pazar payı değerleri arasındaki ilişkiyi açıklayan deneysel bir çalışma
- Tez No: 438283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Otomotiv üreticilerinin mevcut pazarlama dünyasında her zamankinden daha akıllıca kendi kaynaklarını yönetmeleri gerekmektedir. Rekabet büyük bir hızla artmaktadır ve otomobil satın alacak tüketiciler birçok seçenek arasından seçme lüksüne sahip olmakla birlikte otomobillerin tüm detayları hakkında daha fazla bilgilidirler. Otomobil üreticileri uzun vadede şirketin sürekliliğini sağlamak için tüketici davranışının önemli bileşenlerini örneğin müşteri bağlılığını anlamak zorundadırlar. Literatürün genelinde tüketici memnuniyeti ve markanın imajının marka sadakatini anlamada önemli değişkenler olduğu önerilmektedir. Geleneksel marka imajı perspektifine alternatif olarak ülke imajı kavramı, ürün ve ülke algısı arasında güçlü bir bağ olduğundan otomobiller için daha duyarlı bir değişken olabilir. Ek olarak, firmaların pazar payını arttırmayı hedefleyen birçok pazarlama stratejisi marka sadakati kavramına odaklanmaktadır. Literatür ve otomobil endüstrisinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulan bu çalışmada marka imajı ve tüketici memnuniyetinin marka bağlılığına olan etkileri araştırılmakta ve marka bağlılığı ile pazar payı arasındaki ilişki piyasa verileri kullanılarak incelenmektedir. Piyasa verilerine ek olarak, araştırmanın verileri online bir anket ile 167 katılımcıdan derlenmiştir. Araştırmanın sonuçları otomobil şirketlerinin sürdürülebilir büyümeyi korumak için marka sadakatini etkileyen tüketici memnuniyetine ve olumlu bir marka imajına ihtiyaç duyduklarını teyid etmektedir. Ayrıca araştırma, pazar payı ve marka bağlılığı konusunda Türk otomotiv sektörü için farklı bir bakış açısı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Automotive manufacturers should manage their resources intelligently more than ever in current marketing world. A great competition is increasing rapidly and today's car buyers are more informed about all details of automobiles with the luxury of having many choices. Automotive manufacturer must figure out the important components of consumer behavior such as brand loyalty to ensure the continuity of company in the long term. The common body of literature suggests that“consumer satisfaction”and“brand image”are important antecedents of“brand loyalty”. As an alternative to traditional brand image perspective, country image can be more sensitive for automobiles due to strong link between product brand and country perception. Additionally, most marketing strategies that are aimed at increasing market share concentrate on increasing loyalty. Based on literature and in accordance with the needs of the car industry, present study involves (1) investigation the effect of brand image and consumer satisfaction on brand loyalty and (2) examination relation between brand loyalty and market share with using real market data. In addition to market data, survey data for testing hypothesis are collected using an online questionnaire from 167 responders. Results of the study confirm that automobile companies need to ensure consumer satisfaction and positive brand image that affect brand loyalty to keep sustainable growth. Besides, the study provides a different perspective for market share and brand loyalty relationship for Turkish automotive sector.