Davranışsal iktisat bağlamında internetten yapılan alışverişlerde tüketici davranışlarının incelenmesi: Mersin örneği
Investigation of consumer behavior in online shopping in the context of behavioral economics: The case of Mersin
  1. Tez No: 552011
  2. Yazar: AYŞE AKBOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SAMIRKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Davranışsal iktisat, rasyonelliğin sınırlı olduğu durumlarda alınan kararların gerçeğe daha uygun olduğunu açıklamaya çalışmaktadır. Davranışsal iktisadın iktisat teorisine en önemli katkısı, insanların kararlarını etkileyen psikolojik ve sosyolojik faktörlerin tüketim kararlarına etkisini ve tüketici davranışlarını açıklamaktır. Tüketici davranışlarının konusu, tüketici satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Gelişen teknoloji ve yeni teorilerin ortaya çıkmasıyla, tüketici davranışlarında farklılıklar olduğu kanısına varılmıştır. İnternet kullanımı artmış, tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişmiştir. İnsanlar tüketimlerinin birçoğunu internet üzerinden yapmaya başlamıştır. Bu çalışmada, insanların internet üzerinde yaptıkları tüketimde rasyonellikten sapmaları ele alınacaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde davranışsal iktisat, rasyonellik, sınırlı rasyonellik kavramları açıklanmaya çalışılıp, davranışsal iktisadın gelişiminden söz edilecektir. İkinci bölümde tüketici davranışları, tüketici davranış modelleri ve elektronik ticaret konularına değinilecektir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde tüketici karar verme tarzları ile rasyonellikten sapmaları ile ilgili hazırlanan anket çalışması ve sonuçları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics tries to explain that decisions taken in cases where rationality is limited are more appropriate to reality. The most important contribution of behavioral economics to economic theory is to explain the effects of psychological and sociological factors affecting consumption decisions on consumer behaviors. The subject of consumer behaviors is to examine the factors affecting consumer purchasing behavior. It has been concluded that there are differences in consumer behavior with the emergence of emerging technologies and new theories. Internet usage has increased and consumers' shopping habits have also changed. People have started to make many of their consumption over the internet. In this study, it will be discussed how people's consumption on the internet is removed from rationality. The study consists of three parts. In the first part the concepts of behavioral economics, rationality, and limited rationality will be explained and development of behavioral economics will be discussed. In the second part, consumer behavior, consumer behavior models, and electronic commerce will be discussed. In the third and last part of the study, the survey and its results will be discussed with regard to consumer decision making styles and their deviations from rationality.