Gender interactions in contemporary Turkish cinema: A bechdel Test oriented content analysis
Çağdaş Türk sinemasında toplumsal cinsiyet etkileşimleri: Bechdel Test merkezli bir içerik analizi
  1. Tez No: 552010
  2. Yazar: MUHAMMET TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, 1989 – 2019 yılları arasında gişe başarısı elde eden ilk 30 (otuz) yerli filmde canlandırılan hemcins karakterler arasındaki etkileşimi, toplumsal cinsiyet eşitliğini ya da eşitsizliğini, Bechdel Testi aracılığı ile ortaya koymayı amaçlayarak inceleyen bir nicel içerik analizidir. Her ne kadar dini inancın önemli bir yer edindiği Türk toplumunun geleneksel yapısını inceleyen çalışmalar, ataerkil normların toplumun kapsamını şekillendirmede anaerkil normlara nazaran çok daha baskın olduğunu gösterse de, Türk topluluklarındaki kadının konumu, İslami değerleri takip eden diğer uluslar ile karşılaştırıldığında oldukça farklı olmuştur. Ancak kadın karakterlerin kurgusal eserlerdeki temsiliyeti, Türk toplumuna öncelik etme konusunda erkek ile aynı rolü paylaşan kadınların sahip olduğu konum ile ters düşmektedir. Yardımcı rollerde kadın karakterler ya bir eş ya da bir aile üyesi olarak tasvir edilmektedir. Çoğu zaman bir isme dahi sahip değildirler. Başrollerde ise, erkeğin cinsellik doğrultusunda ortaya çıkan arzularını yerine getirmek için ulaşmaya çalıştığı bir hedefi temsil etmektedirler. Dahası kendilerine ait kişisel hikayeleri yoktur. İki kadın karakter bir araya gelse bile, aralarında geçen konuşma bir erkeği temel almakta; nihayetinde bu durum kurgusal eserlerde bağımsız kadın karakterlerin yokluğuna işaret etmektedir. Bu çalışma sayesinde, Çağdaş Anaakım Türk Sineması'nda toplumsal cinsiyet eşitliğinin ya da eşitsizliğinin, somut deliller çerçevesinde, mevcut olup olmadığını belirlemek umulmaktadır. Bu anlamda analiz için toplamda 3316 dakika süren 30 film izlenmiş ve yine toplamda 2831 adet hemcins etkileşim belirlenmiştir. Seçilen filmlerden tespit edilen ve iki kadın karakter arasında gerçekleşen 227 etkileşime, kurgusal eserdeki var olma nedeni bir erkeğe bağlı olmayan kadın karakterlerin oranını belirlemek için, Bechdel Testi uygulanmış olup sonuçlar, görgül veriler doğrultusunda tartışılmaktadır. Daha önce Türk Sineması'nda niceliksel bir yaklaşım ile yürütülen bir toplumsal cinsiyet araştırması tespit edilemediği için, bu çalışma ile beraber, Çağdaş Türk Sineması'nda toplumsal cinsiyet eşitliğine yeni bakış açıları sunabilecek ve bu çalışmanın kapsamını da iyileştirebilecek yeni araştırmaların teşvik edilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to investigate the interactions between the same-sex characters portrayed in the first 30 (thirty) Turkish films that have box office success between 1989 and 2019 by applying the Bechdel Test in order to find out gender balance or imbalance by means of quantitative content analysis. Even though many studies conducted upon the traditional structure of Turkish society in which religion plays an important role indicate that patriarchal norms are much more dominant in shaping the scope of society than matriarchal ones, the position of woman in Turkish communities has been quite different when compared to other nations following Islamic values. However, the representation of female characters in fiction is quite the opposite of their position in Turkish communities where women share the role to pioneer communities with men. Female characters are portrayed as either a spouse or a family member in supporting roles. Most of the time, their names are not even explicit. When they are in leading roles, they stand for a goal to which men try to reach so as to fulfill a desire driven by the sexuality of women. Furthermore, they do not have their own stories. Even when two women have a conversation, the content is centralized around a man. This eventually points out the absence of independent female characters in fiction. Thanks to this study, it is expected to see if there is a gender balance or imbalance in Contemporary Turkish Mainstream Cinema by providing concrete shreds of evidence. Therefore, the selected 30 films that last 3316 minutes in total have been watched and each and every same-sex interaction, which is 2831 in total, has been analyzed. 227 female-to-female interactions retrieved from the selected films in total are accordingly applied to the Bechdel Test in order to see the ratio of female characters whose existences do not depend on a man and the results are accordingly discussed. Taking into account the fact that no prior research of which the main aim is to approach gender studies in Turkish Cinema in terms of a quantitative manner, this study is also expected to encourage further researches, which may improve the scope of the study and bring about new insights into gender equality within Contemporary Turkish Cinema.