Zihin yetersizliği olan bireylere kesirlerin öğretiminde doğrudan öğretim yönteminin etkililiği
The effectiveness of the direct instruction method on teaching fractions to individuals with mental deficiency
- Tez No: 552018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı zihin yetersizliği olan bireylere kesirlerin öğretiminde doğrudan öğretim yönteminin etkililiğini belirlemektir. Bu amaca bağlı olarak Ağrı ili merkez ilçede zihin yetersizliği tanısı almış olan öğrenciler taranmış ve kesirler konusunun öğrenilmesi için belirlenen ön koşul becerilere sahip beş öğrenci belirlenmiştir. Bu öğrencilerden biri ile programın ön uygulaması yapılmış, üç öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmada, kesirler konusunun öğretiminde doğrudan öğretim yönteminin etkililiğini belirlemek üzere tek denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası çoklu yoklama modeli benimsenmiştir. Programın uygulama evresi sonunda her öğrenci için yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde izleme verisi alınmıştır. Ayrıca araştırmanın sosyal geçerliliğini belirlemek adına ailelere ''Ailelere Yönelik Kesirler Konusu Sosyal Geçerlilik Formu'' ve öğretmenlere ise '' Öğretmenlere Yönelik Kesirler Konusu Sosyal Geçerlilik formu'' uygulanmıştır. Araştırmanın etkililik sonuçlarına bakıldığında zihin yetersizliği olan üç öğrencide kesirlerin öğretiminde doğrudan öğretim yönteminin etkili olduğu söylenebilir. Her bir öğrenciden öğretim oturumlarının bitiminden sonraki yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde alınan izleme verilerine göre öğrenciler kesirlerle ilgili performanslarını devam ettirmişlerdir. Araştırmanın sosyal geçerlilik bulgularına göre ise öğrencilerin aileleri de öğretmenleri de çalışmayı gerekli bulduklarını ve bu tip çalışmaların devam etmesini istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effectiveness of the direct instruction method on teaching fractions to individuals with mental deficiency. In line with this purpose, individuals with mental deficiency living in Ağrı were searched, and five students having the pre-requisite skills for learning the fractions topic were identified. One of these students was administered the pilot program, and the study was conducted with three students. The study adopted multiple probe design across subjects model, a single subject research method, in order to identify the effectiveness of the direct instruction method on teaching the fractions topic. Monitoring data were collected from each student on the seventh, 14th, and 21st days. For the social validity, the families were administered the“Social Validity Form on the Fractions Topic for Families”, and the teachers were administered the“Social Validity Form on the Fractions Topic for Teachers”. The direct instruction method enabled to teach the fractions topic to the three participating students with mental deficiency. In other words, the direct instruction method was found effective in teaching fractions to individuals with mental deficiency. Monitoring data showed that the students maintained their performance on the fractions. Both the families and the teachers found the study necessary, and stated that these kinds of studies should be continued