Bilimin doğasını öğrenme ve öğretmede alternatif öğrenme ortamları: Bilim merkezleri
Science centers: Potential learning environments to teaching and learning nature of science
  1. Tez No: 552019
  2. Yazar: BAHADIR HAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADER BİLİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmen adaylarının bilimin doğası görüşlerini ve bilim merkezlerinde gerçekleştirilen etkinlikler sonrasında öğretmen adaylarının bilimin doğası görüşlerindeki değişimi inceleme amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada İç Anadolu'da bir devlet üniversitesinde sınıf öğretmenliği bölümü 3. sınıfta öğrenim gören toplam 13 öğretmen adayından (11 K, 2 E) veri toplanmıştır. Nitel bir çalışma olan bu araştırmada gözlem, görüşme ve yansıtıcı yazınlarla veriler toplanmıştır. Öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşlerine yönelik veri toplanması amacıyla Bilimin Doğası Görüşler Formu (VNOS-C), mülakat ve yansıtıcı yazınlar kullanılmıştır. Ayrıca bilim merkezinde gerçekleştirilen etkinlikler gözlemlenerek ses kaydı ve gözlem notları alınmıştır. Bilim merkezi gezileri öncesinde katılımcıların bilimin doğası ile ilgili kavramlara aşina olması amacıyla bağlamdışı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası öğretimi etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında üç bilim merkezine gezi düzenlenmiştir. Her bir bilim merkezine yapılan ziyaret öncesinde katılımcıların ziyaret edilecek bilim merkezleri hakkında araştırma yaparak bilgi sahibi olması istenmiştir. Ziyaret gerçekleştirilen bilim merkezinde rehberlerin gerçekleştirdiği etkinliklerin yanı sıra araştırmacı doğrudan yansıtıcı yaklaşıma dayalı bağlamsal bilimin doğası öğretimi etkinlikleri gerçekleştirmiştir. Ziyaretler sonrasında Bilimin Doğası Görüşleri Formu öğretmen adaylarına tekrar uygulanmıştır. Uygulama öncesi toplanan veriler öğretmen adaylarının bilimin doğası görüşlerinde kavram yanılgıları olduğunu göstermiştir. Uygulama sonrasında toplanan veriler incelendiğinde ise bilim merkezinde gerçekleştirilen uygulamaların sınıf öğretmen adaylarının bilimin doğası görüşlerini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak bilim merkezlerinin doğrudan yansıtıcı yaklaşıma dayalı bağlamsal bilimin doğası öğretimi etkinliklerini uygulamak için uygun öğrenme ortamları sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to explore the change in pre-service primary teachers' nature of science (NOS) views after science center visits. The participants of the study were 13 (11 F , 2 M)sophomore pre-service primary teachers enrolling primary education program at state University in Turkey. The study was undertaken in the context of science teaching method course and science centers involved in the study. Qualitative research methods were employed to investigate research questions of the current study. Data was collected by means of open-ended questionnaires, follow up interviews, reflection papers and field notes. To explore change in pre-service primary teachers' NOS views, Views of Nature of Science Questionnaire – Form C (VNOS-C) followed by semi-structured interviews and reflection papers were used. First, VNOS-C questionnaire followed by semi-structured interviews was administered to investigate pre-service primary teachers' NOS views. Then, pre-service primary teachers were exposed to decontextualized explicit reflective NOS instruction to familiarize NOS concepts. Then participants enrolled the scheduled three science center visits. Before each visit, participants were required to get information related to theme of the science centers. During the science center visits, science center's staff guided the participants, but the researcher cooperated with the science center staffs and emphasized the NOS in an explicit reflective way during each visit which was followed by discussions after following course. Additionally, they were required to write a reflection paper related to NOS issues that challenge participants' earlier views. After visit to three science centers, post administration of VNOS-C was applied followed by semi-structured interviews. Analysis of the responses revealed that, pre-service primary teachers improved their NOS understanding after science center visits accompanied with explicit reflective NOS instruction. The findings of the study implied that, science centers might serve as a contextualized venue for long lasting change in NOS views.