Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi
The presidency government system
  1. Tez No: 552030
  2. Yazar: MEHMET KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Devletin yasama, yürütme ve yargıdan oluşan temel organlarının kurulması, işlemesi, görev ve yetki dağılımları ve ayrıca bu organlar arasında öngörülen karşılıklı etkileşim yolları ile siyasi rejiminin tesis edilmesi Anayasaların esas düzenleme alanlarından birini oluşturmaktadır. 1982 Anayasası'nda 6771 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunu ile devletin temel organlarında radikal değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler, 09 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanının göreve başlamasıyla tümüyle yürürlüğe girmiştir. Yasama ve yürütme organlarındaki bu radikal değişikliklerin neticesinde yeni bir hükümet sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sistem, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılmıştır. Çalışmada erkler ayrılığı teorisi temelinde temsili demokrasinin hükümet modelleri incelenmekte ve 1982 Anayasası'nda ortaya çıkan yeni hükümet sistemi karakterize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Establishment, functioning, distributions of both roles and authority of the main bodies of the state composed of legislature, executive and judiciary, mutual way of interaction between these bodies, establishing of the political regime, is one of the main regulation scopes of the Constitutions. In the 1982 Constitution, radical changes were made in the basic organs of the state by the Constitution Amendment Law No:6771. All these amendments started to be valid on 09 July 2018 when the President took ofice. As a result of these radical amendments on both legislature and executive a new government system was consisted. This system has been called as The Presidency (Cumhurbaşkanlığı) Government System. In this study, both government models of representative democracy based up on the theory of separation of powers are being analysed, and the new government system that emerged in the 1982 Constitution is being characterized.