Das Suizidmotiv in den Werken Die Haltlosen von Oğuz Atay und Die Blendung von Elias Canetti
The suicide problematic in Oğuz Atays's The Disconnected and Elias Canetti's The Glare
- Tez No: 552032
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA COŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alman edebiyatından Elias Canetti' nin“Körleşme”adlı eseri ile Türk edebiyatından Oğuz Atayın 'ın“Tutunamayanlar”adlı eserlerindeki intihar sorunsalını incelemek, her iki yazarın yaşamları ve edebi şahsiyetleri de dikkate alınarak karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmaktır. İki romanın karşılaştırmalı analizi, modernliğin, toplumsal farklılığa ve romanlar arasındaki 37 yıllık mesafeye rağmen, farklı kültürlerde benzer sosyolojik ve psikolojik sorunlara sahip olduğunu açıklığa kavuşturur. İki yazar Oğuz Atay ve Elias Canetti, bireyin izolasyon' un insan varlığına bakış açısının eksikliğine yol açtığını gösteriyor. Bu, yaşam ve kişilik tasarımının başarısız olduğu sonucuna sahiptir. Çünkü sadece sürekli iletişim alışverişinde insan kendi benliğini deneyimleyebilir ve toplumda başarılı bir şekilde hareket edebilir. Bu süreç ihmal edilirse, benlik donar ve kendi kendini yok etmeye başlar. Bununla birlikte, sosyal dışlamanın, sosyal dünyanın sınırlayıcı normları ve beklentileri gibi toplumsal gereksinimler olduğunu belirtmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine comparatively the suicide problematic in Oğuz Atay's The Disconnected from Turkish literature and Elias Canetti's The Glare from German literature by also taking into account the life and literary personalities of both authors. The comparative analysis of both novels will show that modernity, despite social differences, and the 37-year gap between both novels sociological and psychological similarities in different cultures. Both writers Oğuz Atay and Elias Canetti show that the isolation of the individual leads to the lack of perspective toumanity. This means that life and someone' development of personalty fail, because only in constant communication can someone experience his own ego and act successfully in society. If this process is neglected, the ego will freeze and it will come to a self-destruction. However, it is important to note that social exclusion is also a social need such as the limiting norms and expectations of the social world.