Şizofreni spektrum bozukluğu hastalarında corpus callosum anatomisinin incelenmesi
The anatomy of corpus callosum in patients with schizophrenia spectrum disorder
- Tez No: 552047
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Psikiyatri, Anatomy, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Corpus callosum, interhemisferik bağlantı sağlaması sebebiyle yüksek bilişsel işlevler üstlenir. En büyük ve en önemli kommissural yoldur. Algılamada, kognisyonda, öğrenme ve istemli motor koordinasyonda önemli rol oynar. Şizofreni tüm bu belirtilen, gerçeklere uygun değerlendirme yapma, duygu, düşünce, biliş ve davranış gibi beyin işlevlerindeki bozulmalardır. Çalışmamızda şizofreni hastalarının MRG'de corpus callosum ölçümlerinin incelenmesi ve hastanın bireysel özelliklerinin (cinsiyet, yaş, yaşam şekli, kilo, boy, BMI, sigara, madde, alkol kulanımı) değerlendirilmesiyle şizofreninin corpus callosum üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız 39 şizofreni ve 36 kontrol grubundan oluşmaktadır. Çalışmamızda kadın ve erkeklerde, 40 yaş üstü ve 40 yaş altı bireylerde, şizofrenlerde ve kontrol grubunda corpus callosum'un uzunluk, açı, alan ve hacimlerinin incelenerek karşılaştırılmasına ve bu incelemenin sosyodemografik bilgilere göre değerlendirilmesine olanak sağlanmıştır. Çalışmamızdaki corpus callosum'un bazı açı ölçümlerinde şizofrenide kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artma, bazılarında ise anlamlı düzeyde azalma gözlendi. Şizofrenide corpus callosum ölçümlerinde sigara, alkol ve madde kullananlarda, kullanıp bırakmışlara ve hiç kullanmamışlara göre anlamlı düzeyde farklılıklar görüldü. Şizofreni hastalarının kilo ve boy ölçümleri ile corpus callosum ölçümleri arasında anlamlı korelasyon ilişkileri gözlendi.
Özet (Çeviri)
Corpus callosum undertakes important cognitive functions because of its interhemispheric connection. It is the largest and most important commissural pathway. It plays an important role in perception, cognition, learning, and voluntary motor coordination. Schizophrenia is the deterioration of brain functions related to aforomentioned skills such as realistic evaluation, feelings, thoughts, cognition and behavior. In this study, we aimed to investigate the impact of schizophrenia on corpus callosum by analyzing the measurements of corpus callosum in schizophrenic patients with respect to individual patient characteristics such as gender, age, lifestyle, weight, height, BMI, smoking, drug and alcohol use. Our study consists of 39 schizophrenia and 36 control groups. We had the opportunity to compare schizophrenic patientss with the control group, women with men and 40+ year-olds with 40- year-olds according to the length, angle, area and volume of corpus callosum, and these results are assessed regarding with sociodemographic information. Some angle measurements of corpus callosum in our study showed a significant increase in schizophrenia compared to the control group and a significant decrease in others. In schizophrenia, corpus callosum measurements showed significant differences in smoking, alcohol and substance users compared to those who used and quit. Significant correlation was found between weight and height measurements and corpus callosum measurements in schizophrenia patients. It was observed that in schizophrenic patients, the height and width of the corpus callosum was lower whereas its length was higher making it less concave.