Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'ndeki XVII. ve XVIII. yüzyıl ciltleri
Rhodes Fethi Pasha Foundation Hafiz Ahmed Aga Library in XVII. and XVIII. century binding
  1. Tez No: 552048
  2. Yazar: AYŞE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
“Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'ndeki XVII. ve XVIII. Yüzyıl Ciltleri”adlı bu çalışmada Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'nde bulunan 2187 el yazması eser içerisinden seçilen 38 adet deri cilt tanıtılmış ve tarihlendirilmiştir. Çalışma esas olarak altı bölüme ayrılmıştır. Birinci Bölümde; Konunun tanımı önemi ve amacı, çalışmanın yöntemi ve sınırlandırılması yapılmış, konu ile ilgili kaynaklara yer verilmiştir. İkinci Bölümde; Rodos tarihi ve kültürel ortamından ve Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesinin kuruluşu ve yazma eserler bölümünde bulunan kitaplardan bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde; Türk Cilt sanatı üzerinde durulmuş, cildin bölümleri ve cilt yapımında kullanılan malzemeler ve aletler, cilt çeşitlerine yer verilmiştir. Dördüncü Bölümde; Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'nde bulunan ciltlerden oluşturulan katalog bölümüdür. 17. ve 18. yüzyıllara ait toplam 38 cilt bu bölümde ele alınmıştır. Kapakların; envanter numaraları, istinsah tarihleri, ölçü ve kullanılan malzeme ile ayrıntılı tanımlarına yer verilmiştir. Bezeme ve kapak düzenleri açısından tarihlendirilmeleri de yine bu bölümde yapılmıştır. Beşinci Bölümde; Kataloğa dâhil edilen örnekler bu bölümde değerlendirilmiştir. 17. yüzyıla ait 16 örnek ve 18. yüzyıla ait 22 örneğin değerlendirilmesi bu bölümde ele alınmıştır. Ciltler; malzeme, teknik, şemse, salbekler, köşebentler, cetvel ve zencirekler, sertab, miklep, bezeme ve üslup açısından değerlendirilmiştir. Altıncı Bölümde; Çalışmada elde edilen bulgular kısaca verilerek çalışma sonlandırılmıştır. Tezin en sonunda bu çalışma için hazırlanan çizim ve fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the study named 'Rhodes Fethi Pasha Foundation Hafiz Ahmed Aga Library in XVII. and XVIII. Century Binding', 38 units of leather bindings to have been selected from among 797 manuscripts have been both introduced and dated. The study is originally divided into five chapters. In the first part; The definition and importance of the subject, the method and the limitation of the study are made and the resources related to the subject are included. In the second part; The historical and cultural environment of Rhodes and the establishment of the Hafiz Ahmed Agha Library of the Rhodes Fethi Pasha Foundation. In the third part; Turkish skin art is emphasized, the parts of the skin and the materials and tools used in making the skin, skin types are included. In the fourth chapter; The Rhodes Fethi Pasha Foundation Hafiz Ahmed Aga Library is the catalog section created from the skin. A total of 38 volumes from the 17th and 18th centuries are covered in this chapter. The cover; detailed descriptions with inventory numbers, dates, dates and materials. The decorations and cover layouts are also dated in this section. In the five part; Samples included in the catalog are evaluated in this section. 16 samples from the 17th century and 22 samples from the 18th century are discussed in this chapter. Skin; materials, technical, sunbursts, slabs, angles, rulers and zencirekler, sertab, miklep, decoration and style were evaluated. In the sixth part; The findings of the study were given shortly and the study was terminated. At the end of this thesis, drawings and photographs were prepared for this study.