Emek pazarı ve kimliklenme ilişkisi: İzmir Urla Sıra Mahallesi Romanları örneği
Labour market and its relation to identification processes: In case of Romanies of Urla-Sıra Neighbourhood
- Tez No: 552076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, emek pazarıyla temasın, Roman kimliğine etkisini konu edinmektedir. Bu çalışmanın yöneldiği özgün soru, hipergetto bir yerleşke olan Sıra Mahallesi'nde yaşayan Romanların, kendi kültürel kimliklerinin penceresinden ve değer setlerinden hareketle emek piyasalarını nasıl gördükleridir. Çalışmada Romanların yaşam koşullarını, onların sesleri ve bakışı, taktikleri ve eylem pratikleri üzerinden görmek hedeflenmiştir ve yoksul, hipergetto bir mahalle olan Sıra mahallesinde (Urla-İzmir) yaklaşık iki yıl boyunca etnografik saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Tez, Romanların mekan, eğitim ve çalışma deneyimlerine odaklanırken, yaşam alanlarına ilişkin detaylı, mikro bir perspektif sunmaktadır. Toplumsal alanlarda hakim pozisyonlarda bulunan ve emek pazarını hakimiyetinde bulunduran Gaco (Roman olmayanlar), dikte ettiği kültürel değer ve yaşam biçimleri ile Romanların yaşamlarını da büyük ölçüde belirlemektedir. Tezde, emek pazarı ile ilişkilenen Romanların, tahakküm-direniş ilişkisi üzerinden Gaco ile nasıl bir kültürlerarası bir müzakere sürdürdüğü ve güç asimetrisi içeren bu müzakerenin bir sonucu olarak Roman kimliklenmesinin nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Yoksulluğa dair kuramsal tartışmalar ve yoksulların norm-dışı davranışlarına odaklanan literatürün ışığında, etno-ırksal ve maduniyet ekseninde gerçekleşen Roman kimliklenmesindeki faillik sorgulanmış ve Romanların yaşam tercihlerinde kültürel değerlerin ve sınıfsal bağlamın nasıl yer bulduğu irdelenmiştir. Mevcut yoksulluk literatüründe genellikle yoksulluğun yapısal şartlarına odaklanılırken, yoksul bireylerin, topluma ve emek piyasalarına eklemlenmek arzusu taşıdığı varsayımından hareket edilmektedir. Yoksullara emek piyasasına eklemlenme arzusu atfetmek yerine, Romanlar örneğinde doğrudan onların gözünden piyasaya bakmak, normalleştirilmiş/meşrulaştırılmış kimlik-emek ilişkisini sorgulamak için verimli bir başlangıç noktası olmuştur. Bu çerçeveden yoksulluğun ve başarısızlığın yükünü maduna yükleyen egemen bakışı sorgulamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the labour markets impact on Roma identity. The novel question this study addresses is how the Roma living in Sıra neighbourhood (Urla-Izmir, Turkey), which is a hypergetto, perceive the labour markets with reference to their cultural identities and value sets. The study intends to shed light on the living conditions of the Roma community through carefully documenting their voices and perspectives, tactics, and practices. Accordingly, a two-year long ethnographic fieldwork conducted in Sıra Neighbourhood. By focusing on the experiences of the Roma people in regards to space, education, and labour, the thesis provides a detailed micro perspective. Gacos (non-Roma), who occupy the central positions in social fields and dominates the labour markets, substantially shape the living conditions of Roma people extensively by dictating hegemonic cultural values and life styles. In light of the theoretical discussions of poverty and the literature pertinent to ghetto-related behaviours of the poor, subjectivity regarding to Roma identification in context of ethno-racial component and subalternity is problematized. Concomitantly how cultural values and class divisions emerge in the choices of Roma people is investigated. The current literature on poverty generally focuses on the structural conditions of poverty, but on the assumption that the poor desire to become integrated into society and labour markets. Instead of ascribing the desire of articulation to the labour market to the poor, looking at the labour market directly from Roma's perspective, was a fruitful starting point to question the normalized and legitimized identity-labour relationship. In tandem with this, it was aimed to problematize the prevailing view blaming the subalterns with the responsibility of their own poverty and failure.