Almanya'nın 1990-2018 yılları arasındaki ekonomik gücünün askeri güce tahvili
Transformation of the economic power of Germany between 1990-2018 to military power
- Tez No: 552077
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Uluslararası İlişkiler disiplininde her devletin milli gücünü meydana getiren bir takım unsurlar vardır. Bunlar nüfus, milli kültür, coğrafya, doğal kaynaklar, ekonomik güç, askeri güç ve diplomatik güçtür. Konumuzu en çok ilgilendiren ekonomik ve askeri güç daha detaylı olarak ele alınıp incelenecektir. Bu tez Federal Almanya Cumhuriyeti'nin ekonomik gücünün 1990-2018 yılları arasında askeri güce nasıl dönüştürüldüğünün analizini içermektedir. Tez çalışmasında Neorealist bir yaklaşım ve Askeri-Endüstriyel model benimsenmiştir. Çalışmamızda ekonomik güç ve askeri güç kıyaslamaları yapılarak gerek Almanya hakkında gerekse de diğer büyük güçler kıyaslanmış, elde edilen verilerin sonuçlarına göre değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca Almanya'nın ekonomik gücünün askeri güce oranla daha belirgin olduğu ve akıllı güç unsurları gözetilerek özellikle dış politika stratejilerinin buradan hareketle belirlendiği sonucuna varılmıştır. 1990'lardan günümüze kadar olan zaman dilimi incelenmiş ve buradan hareketle güç projeksiyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the discipline of International Relations, there are several factors that make up the national power of each state. These are population, national culture, geography, natural resources, economic power, military power and diplomatic power. Economic and military power, which is of the utmost importance to us, will be discussed in more detail. This thesis includes an analysis of how the economic power of the Federal Republic of Germany was transformed into military power between 1990-2018. In the thesis study, a Neorealist approach and Military-Industrial model are adopted. In our study, economic power and military power comparisons were made and compared with both Germany and other major powers, and evaluations were made according to the results of the obtained data. In addition, it is concluded that the economic power of Germany is more pronounced than military power and that foreign policy strategies are determined by taking into consideration the factors of intelligent power. The time period from 1990s to the present has been examined and power projections have been evaluated.