An exploratory study of women's involvement in new age spirituality in Turkey
Türkiye'de kadınların yeni çağ spiritüelliğine katılımı üzerine bir araştırma çalışması
  1. Tez No: 643140
  2. Yazar: FATEMAH MASHAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖNDER KÜÇÜKURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeni çağ spiritüelliğine ve özellikle bu akımlarda karşılaştığımız cinsiyetler arası uçurum bir çok araştırmacının ilgisini çekmektedir. Bu çalışma bu fenomen içerisindeki kadın hakimiyetinin dinamiklerini daha detaylı araştırma ve açıklama çabasının girişimiyle ortaya çıkmıştır. Türkiye'de kadınlar spiritüel arayışların bütünlükçü ortamında (holistic milieu) (Heelas ve Woodhead, 2005) erkekleri sayıca geride bırakmakta ve hem katılımcı hem de uygulayıcı olarak son derece aktif bir pozisyonda bulunmaktadır. Yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere ve katılımcı gözlemlere göre bu çalışma, 'Yeni Çağ' spiritüelliğinin yeni bir kültür, arayış ve hatta bir emek pazarı olarak kadınlara imkan ve tecrübe tanıdığını göstermektedir. Bu imkan ve tecrübeler onları 'içsel olarak' özgürleştirmekte ve güçlendirmektedir. Bu tez aynı zamanda Yeni Çağ spiritüelliğinin 'eril' ve 'organize olmuş' dinlerin tersine 'dişil' ve 'doğaçlanmış' bir dinselliğin tezahürü olduğunu ileri sürmektedir. Yeni Çağ Spiritüelliği kadınların ifade tercihlerine ve modlarına uygun düşen bir dişil spiritüellik olmasının yanı sıra kadınların öznel spiritüel tecrübelerine de öncelik tanımaktadır. Yeni Çağ spiritüelliği dişil değerlere ve niteliklere öncelik veren ataerkillik sonrası (post-patriarchal) bir paradigmadır. Bu bakış açısıyla tezim hem kadınların Yeni Çağ spiritüelliğiyle olan tecrübeleri konusundaki anlayışımıza hem de bir bütün olarak Yeni Çağ spiritüelliği hakkındaki bakış açımıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing attention is being paid generally to New Age spirituality and precisely to the gender gap that exists within it. This study attempts to explore and explain further the dynamics behind the preponderance of women within this phenomenon. In Turkey, women outnumber men in the 'holistic milieu' (Heelas and Woodhead, 2005) and are highly active both as participants and as practitioners. Based on interviews and participant observation the study shows that 'New Age' as a culture, a spirituality and even as a labour market provides women with experiences and opportunities which liberate and 'innerly' empower them. This thesis also claims that New Age spirituality is a manifestation of a 'feminine' 'improvised' religiosity which contrasts with 'masculine' 'organized' religions. New Age spirituality is a feminine spirituality which fits women's preferences and modes of expression while also giving primacy to their subjective spiritual experiences. It is a post-patriarchal paradigm which gives precedence to feminine values and qualities. Through this perspective my thesis not only contributes to our understanding of women's experiences in New Age spirituality but also to our perspective on New Age spirituality as a whole.