Etik liderliğin işgörenler üzerindeki psikolojik güçlendirmeye etkisi: Sektörler arası bir araştırma
The effect of ethical leadership on psychological empowerment of employees: An intersectoral research
- Tez No: 552079
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmada ilk olarak, etik kavramına değinilmiş akabinde de liderlik ve psikolojik güçlendirme kavramları açıklanmıştır. Kavramsal çerçeve oluşturulduktan sonra etik liderliğin psikolojik güçlendirme üzerine etkisini araştıran bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama beyaz eşya ve tekstil olmak üzere iki farklı sektörde 654 işgörenle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada amaçlanan, hem etik liderliğin psikolojik güçlendirme üzerindeki etkisini hem de farklı sektörlerdeki işgörenlerde, etik liderliğin psikolojik güçlendirme algılarının farklılığını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, 8 adet sosyo-demografik içerikli sorularla birlikte 10 soruluk etik liderlik ve 12 soruluk psikolojik güçlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bölümünde IBM SPSS Statistics 23 veri analiz programı kullanılmıştır. Hedef kitlenin tanınması için sosyo-demografik özelliklerin betimsel istatistikleri belirlenmiş, devamında güvenilirlik testi, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi, Bartlett's Testi, faktör analizi, Kolmogrov-Smirnov Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi, korelasyon analizi ve son olarak da çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, işgörenlerin sosyo-demografik özelliklerinin etik liderlik algılarına etkileri ve işgörenlerin sosyo-demografik özelliklerinin psikolojik güçlendirme algılarına etkileri şeklinde yorumlanmıştır. Bu analizlerin akabinde etik liderliğin psikolojik güçlendirme ve de psikolojik güçlendirmenin dört alt boyutuyla (anlam, etki, yetkinlik, özerklik) olan ilişkisi yorumlanarak açıklanmıştır. Ulaşılan sonuçlar, çalışmanın sonunda literatür ile kıyaslanarak açıklanmıştır. Yapılan araştırma neticesinde etik liderlik davranışının, işgörenlerin psikolojik güçlenmelerinde pozitif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. Firstly, the concept of ethics is mentioned and then the concepts of leadership and psychological empowerment are explained in the study. After the conceptual framework has been established, a practice has been formed to investigate the effect of ethical leadership on psychological empowerment. This practice has been realised with 654 employees in two different sectors including white appliances and textiles. The aim of the study is to reveal the impact of ethical leadership on psychological empowerment and the difference of psychological empowerment perceptions of ethical leadership among employees in different sectors. In the study, 10 questions with ethical questions and 12 questions psychological empowerment scale are used with 8 socio-demographic questions. IBM SPSS Statistics 23 data analysis program is used in the research chapter. First of all, descriptive statistics of socio-demographic characteristics are determined for the identification of target audience, afterwards reliability test, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test, Bartlett's test, factor analysis, Kolmogrov-Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test, correlation analysis and multiple regression analysis have been performed. The results of the analysis are interpreted as the effects of the socio-demographic characteristics of the employees on the ethical leadership perceptions and the effects of the socio-demographic characteristics of the employees on psychological empowerment perceptions. Following these analyzes, the relationship between ethical leadership and psychological empowerment and its four sub-dimensions (meaning, impact, competence, autonomy) has been explained. The results are compared with the literature at the end of this study. As a result of the research, it has been determined that ethical leadership behavior has a positive effect on employees' psychological empowerment.