Küçük macellan bulutsusundaki süpernova kalıntısı 1E 0102.2-7219'un x-ışın özellikleri
X-ray properties of supernova remnant 1E 0102.2-7219 in the small magellanic cloud
- Tez No: 552082
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLİR, DOÇ. DR. SANGWOOK PARK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Doktora tez çalışmasında, Küçük Macellan Bulutsusu'ndaki oksijence zengin süpernova kalıntısı (SNR) 1E 0102.2-7219'un 1999 ile 2012 yılları arasındaki yüksek usaysal çözünürlüklü 20 gözlemini kapsayan Chandra arşiv verileri incelenerek (~273 ksn), kapsamlı bir X-ışın tayf analizi gerçekleştirilmiştir. Bu tayfsal analizle, kalıntının konumsal olarak kimyasal yapısının, böylece ata yıldızın doğasının, patlama özelliklerinin ve SNR dinamiklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, kalıntı küçük bölgelere ayrılarak incelenmiş ve plazma parametreleri ile element bollukları konumsal olarak elde edilmiştir. Öncü şokun süpürdüğü çevresel maddenin fiziksel yapısı da ilk kez bu tez çalışmasıyla ortaya çıkarılmıştır. 1E 0102.2-7219'un dokuz farklı doğrultusu için hesaplanan O, Ne ve Mg bolluklarının radyal profilleri, değme süreksizliğinin kalıntı merkezinden ~5-5.5 pc uzaklıkta bulunduğunu, kalıntının batı ve güneybatı yönlerinde diğer doğrultulardan daha fazla ilerlediğini ve element bolluk dağılımlarının asimetrik yapıda olduğunu göstermiştir. Ata yıldızın kütlesi kalıntıdaki ortalama O/Ne, O/Mg ve Ne/Mg bolluk oranlarına dayanılarak ~40 M_☉ olarak belirlenmiştir. 1E 0102.2-7219 için Sedov yaşı yaklaşık 3,500 yıl ve patlama enerjisi E_0~1.8x10^51 erg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In doctoral dissertation, we performed a comprehensive spatially-resolved spectral analysis of the O-rich supernova remnant (SNR) 1E 0102.2-7219 in the Small Magellanic Cloud, using the archival Chandra data which comprise 20 observations (~273 ks), between 1999 and 2012. By this spectral analysis, it is aimed to determine the chemical structure of the remnant as spatially, and thus to reveal the nature of progenitor, explosion features and SNR dynamics. In this context, the remnant was examined in small regions, and its plasma parameters with elemental abundances were calculated spatially. It was also revealed by this thesis, for the first time, the physical structure of the circumstellar medium into which the forward shock is sweeping. Radial profiles of O, Ne and Mg abundances based on our analysis of regional spectra extracted along nine different azimuthal directions of 1E 0102.2-7219 indicate that the contact discontinuity is located at ~5-5.5 pc from the SNR center, the metal-rich ejecta gas extends further outward in west and southwest than in other directions, and elemental abundances have an asymmetric distribution. The progenitor's mass was determined as ~40 M_☉ based on the average O/Ne, O/Mg and Ne/Mg abundance ratios of the ejecta. The Sedov age of ~3500 years and explosion energy of E_0~1.8x10^51 erg were estimated for the 1E 0102.2-7219.