Ceza yargılamasında temyiz
Appeal in criminal proceedings
- Tez No: 552081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ UĞUR ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, öncelikle ceza adalet sistemimiz içinde temyiz kanun yolunun yerini ve diğer kanun yollarına karşı konumunu belirlemek amacıyla kanun yolu düzenlemelerini haritalandırmıştır. Haritalandırmadan sonra spesifik olarak temyiz kanun yolu sürecini mülga Ceza Muhakemesi Usul Kanunu ve 20 Temmuz 2016 tarihinde Bölge Adliye Mahkemeleri'nin dolayısıyla istinaf kurumunun faaliyete geçmesi ile temyize ilişkin hükümleri yürürlük kazanan Ceza Muhakemesi Kanunu arasında karşılaştırmalı bir yöntem izleyerek analiz etmiştir. Bu analiz için kanun metinlerinin yorumlanmasının yanında literatür taraması ve karar örneklerinin incelenmesinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has firstly mapped the status of appeal in our criminal justice system and also mapped legal remedy regulations in order to identify the position of appeal against the other legal remedies. After mapping, specifically appeal process has been analyzed by following a comparative method between repealed Law of Criminal Procedure and Criminal Procedure Code of which provisions regarding appeal came into force with the operation of Regional Courts of Justice and thereby court of appeal on 20 July 2016. For this analysis, law texts have been interpreted as well as literature review has been made and decision models have been reviewed.