Çocuklarda sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of health-related to physical fitness in children
- Tez No: 552087
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada çocuklarda sağlıkla ilgili fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi ve yaş gruplarına göre normlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmaya sağlık açısından beden eğitimi ve spor dersine katılmasında sakınca bulunmayan, test ve ölçüm tarihlerinde 7-15 yaş aralığında 760 erkek, 785 kız öğrenci katıldı. Araştırmada Türk ilköğretim öğrencilerine yönelik oluşturulan fiziksel uygunluk test bataryası uygulanmıştır. Bataryada vücut kütle indeksi, v-otur uzan esneklik testi, mekik ve şınav kas kuvveti ve dayanıklılığı testleri, 20 m sürat koşu testi ve 800 ve 1600 m dayanıklılık koşu testleri uygulandı. Yaş gruplarına göre erkek ve kız öğrencilerin ortalamaları arasında farklılık bağımsızı gruplarda t-testiyle, yaş grupları arasındaki farklılık ise tek yönlü varyans analiziyle test edildi. Varyans analizi sonucu grupları farklılık tespit edilmesi durumunda çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analiziyle incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the health-related physical fitness levels of children to establish norms according to age groups. The study included 760 male and 785 female students aged 7-15 years who could participate in physical education and sports in terms of health. In the study, physical fitness test battery for Turkish elementary school students was applied. Body mass index, v-sit and reach test, sit-up and push-up test for muscle strength and endurance, 20 m speed running test, 800 and 1600 m endurance running tests were applied. According to age groups, the difference between the average of male and female students was tested by unpaired t-test in groups with difference, while the difference between age groups was tested by one-way analysis of variance. Bonferroni post hoc test was used for multiple comparisons. A Pearson's correlation analysis was performed among the measured variables.