Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hasstalarda metabolik sendrom gelişimi, risk faktörleri ve kan basıncı değişkenliği ile ilişkisi
The relationship between metabolic syndrome develeopment, risk factors with blood pressure variability in hematopoietic stem cell transplantation patients
- Tez No: 552086
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVER BOZTEPE DERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hematopoetik Kök Hücre Nakli (HKHN),malign ve malign olmayan hematolojik, hematolojik olmayan hastalıklarda (solid organ tm,otoimmün hastalıklar vb) küratif tedavi seçeneği olarak genel kabul gören bir tedavi şeklidir. Erken (ilk 3 ay) ve geç (3 ay sonrası) dönemde komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlardan birisi de metabolik sendromdur (MetS). Kan basıncı gün içerisinde salınan farklı nörohumoral sistemler arasındaki etkileşim nedeniyle dalgalanmalar gösterir. Endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz gelişiminde yüksek kan basıncı değişkenliği (KBD) primer suçlu etken olarak gösterilmiştir. Ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu (ABPM) ile KBD'nin derecesi hesaplandığında, KBD'nin uzun dönem prognozda hedef organ hasarı, KVH riski ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca KBD gösterenlerde karotis intima media kalınlığının (KIMT) daha fazla olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada HKHN sonrası MetS gelişimi ve etki eden faktörlerin gözden geçirilmesi, nakil yapılan hastalarda KBD ve KBD'nin MetS, GvHH ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada HKHN üzerinden en az 12 ay geçmiş, remisyonda izlenen 33 allojenik KHN (AKHN), 15 otolog KHN toplamda 48 HKHN olgusu ve 20 sağlıklı kontrol grubu olgusu rutin poliklinik başvuruları sırasında kesitsel olarak değerlendirildi. MetS tanısı NCEP ATP-III (2005) kriterleri kullanılarak belirlendi. Bütün hastalara ABPM cihazı yerleştirildi. 24 saatlik süre boyunca gündüz 20 dakika, gece 30 dakikalık aralıklarla kan basıncı ölçümleri yapıldı. KBD avarage real variability (ARV) index yöntemi kullanılarak hesaplandı. Karotis intima media kalınlık (KIMT) ölçümleri Radyoloji bölümünce aynı uzman tarafından ultrasonografik olarak değerlendirildi. Bulgular: HKHN yapılanların (n=48) 26'sı erkek (%54.2), 22'si (%45.8) kadın hastalardan oluşmaktaydı. Ortanca yaş değeri 51, kontrol grubunun ise 49 idi. Ortanca primer hastalık tanı ve nakil yaşı 47 idi. Transplantasyon üzerinden geçen süre ortalama 48 ay idi. Hastaların %33.3'ü (n=16) Akut Myeloid Lösemi (AML), %27.1'i (n=13) Multiple Myelom (MM), %22.9'u (n=11) Akut Lenfositik Lösemi (ALL) tanısına sahipti. AKHN yapılan hastaların 24'ünde (%72.7) GvHH gelişmişti. HKHN yapılan hastaların %37.5'inde MetS geliştiği saptandı. Hastaların %55.5'i erkek iken, %44.5'i kadın hastalardan oluşmaktaydı. 18 hastanın 10'u (%55.5) allojenik, 8'i (%44.5) otolog nakil yapılan hasta idi. MetS'lu hastalarda bel çevresi yüksekliği %88.8 oranla ilk sırada, hiperglisemi %77.8 oranla 2.sırada, ardından trigliserid yüksekliği %72.2 ile 3.sırada yer aldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hematopoietic Stem Cell Transplantation (HSCT) is common accepted as a curative treatment option for malignant and non-malignant hematologic and non-hematologic diseases (solid organ tm, autoimmune diseases, etc.). Complications may occur in the early (first 3 months) and late (3 months later) periods. One of these complications is metabolic syndrome (MetS). Blood pressure shows fluctuations due to interaction between different neurohumoral systems released during the day. It has been shown that the high blood pressure variability (BPV) to be the primary criminal in the development of endothelial dysfunction and atherosclerosis. When the degree of BPV was calculated with ambulatory blood pressure monitoring (ABPM), it was found that BPV was associated with target organ damage and BPV risk in long-term prognosis. Furthermore, carotid intima media thickness (CIMT) was found to be higher in patients with high BPV. In this study, we aimed to demonstrate the relationship between BPV and BPV with MetS and GvHD in transplanted patients and review the development of MetS after HSCT and to determine the risk factors contribute to this. Material and Method: In this study, total 48 HSCT patients who were followed at remission for at least 12 months after HSCT: 33 allogeneic HSCT (AKHN), 15 autologous HSCT, and 20 healthy cases for control group were evaluated cross-sectionally during their routine outpatient visits. The diagnosis of MetS was determined using the NCEP ATP-III (2005) criteria. ABPM device was placed in all patients. Blood pressure measurements were performed for 24 hour at intervals of 20 minutes during the day, 30 minutes during night. BPV was calculated with avarage real variability (ARV) index method. Carotid intima media thickness (CIMT) measurements were evaluated ultrasonographically by the same specialist in radiology department. Results: 26 (54.2%) were male and 22 (45.8%) were female, of 48 patients who undergo HSCT (n = 48). The median age was 51 years while control group median age was 49 years. Primary diagnosis and transplant median age was 47 years. Mean time after transplantation was 48 months. 33.3% (n = 16) of the patients had acute myeloid leukemia (AML), 27.1% (n = 13) had multiple myeloma (MM), 22.9% (n = 11) had acute lymphocytic leukemia (ALL) diagnosis. GvHD developed in 24 (72.7%) patients who underwent AKHN. It was founded that MetS developed in 37.5% of patients who underwent HSCT. 10 (55.5%) were allogeneic and 8 (44.5%) were autologous transplant patients of these 18 patient. In patients with MetS, increased waist circumference was seen in first place with 88.8%, hyperglycemia was seen in second place with 77.8% and then triglyceride height was seen in third place with 72.2%.