Organize sanayi bölgelerinin sağladığı avantajların işletmeler üzerine etkilerinin incelenmesi: Edirne OSB uygulaması
Examining the effects of the advantages of organized industrial zones on enterprises: Edirne OIZ application
- Tez No: 552097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM OKUR DİNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kökeni 1800'lü yıllarda başlayan sanayi hareketlerine dayanan Organize Sanayi Bölgeleri dünyada 19. yüzyılda ortaya çıkmış ve ilk olarak İngiltere ve A.B.D.'de uygulanmıştır. Türkiye'de OSB uygulamalarına 1960 yılında planlı kalkınma politikasına geçilmesi ile belirlenen bölgesel dengesizliklerin ortadan kaldırılması, sürdürülebilir kalkınma gibi hedefler doğrultusunda görülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de ilk OSB uygulaması 1962 yılında kurulan Bursa OSB olup ülkemizde faaliyet gösteren OSB sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde sanayileşmenin önemli araçlarından biri olarak kabul edilen OSB'lerin, bulunduğu ilde yer alan işletmelere etkileri Edirne OSB temel alınarak incelenmiştir. Çalışmamızda Edirne OSB'ye gitme potansiyeli bulunan Edirne Merkez ilçede faaliyet gösteren üretici firmalara ve Edirne OSB'de faaliyet gösteren firmalara birbirine paralel sorularla ayrı ayrı hazırlanan anket formları uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan anket çalışmasının sonucunda çalışmamıza katılanların genel görüşleri; Edirne OSB'nin bazı avantajları bulunmasının yanında Edirne OSB'nin aktif olmadığı, beklenilen avantajı sağlayamadığı ve tamamlanması gereken birçok eksiğinin olduğudur.
Özet (Çeviri)
Organized Industrial Zones (OIZ), originating from industrial movements whose origins began in the 1800s, emerged in the 19th century in the World and first applied in England and the United States. With the transition to planned development policy and OIZ practices in Turkey in 1960, the elimination of the determined regional imbalances has started to be seen in line with targets such as sustainable development. In this context, Bursa OIZ is the first zone established in Turkey in 1962 and OIZ number operating in our country is increasing every day. In this master thesis, the effects of the OIZs, which are accepted as one of the important tools of industrialization, to the enterprises in the province where they are located are investigated based on Edirne OIZ. In our study, questionnaires prepared separately with parallel questions were applied to companies with the potential to enter the OIZ in Edirne, the producers operating in central district in Edirne and companies operating in Edirne OIZ and the data were analyzed with SPSS program. According to the results of the survey general opinions of the participants in our study; Edirne OIZ has some advantages as well as Edirne OIZ is not active, cannot provide the expected advantage, and there are many shortcomings to be completed.