Beethoven Op.69 piyano-viyolonsel sonatı birinci bölümünün orijinal el yazması ile seçilmiş edisyonlarının karşılaştırılması
Comparison between selected editions of the first movement of the beethoven Op.69 piano-cello sonata with original manuscript
- Tez No: 552154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı viyolonsel repertuvarının önemli eserlerinden biri sayılan Beethoven'ın Op. 69 Piyano-Viyolonsel Sonatı'nın günümüzde en sık kullanılan edisyonlarının aslına yakınlık derecelerini saptamaktır. Dolayısıyla araştırma, genel tarama modelinde betimsel bir çalışma temeline dayanmaktadır. Bu doğrultuda eserin orijinal el yazması ile seçilen diğer edisyonlar tarama yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Eserin orijinal el yazmasının yalnızca birinci bölümünün günümüze ulaşmış olması nedeniyle araştırma yalnızca söz konusu sonatın birinci bölümünü kapsamaktadır. Yapılan araştırma sonucu Bärenreiter 2004 edisyonunun, orijinal el yazmasına incelenen diğer edisyonlardan daha yakın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the degree of proximity of the most frequently used editions of Beethoven's Op. 69 Piano-Violoncello Sonata, which is considered one of the important works of violoncello repertory, to its manuscript. Therefore, this descriptive study is based on survey methodology. Accordingly, the piece's handwritten manuscript is compared with other chosen editions using a descriptive survey model. The study aims to find out which editions are the closest to the Beethoven's original conception. As a result of study, it is determined that the Bärenreiter's 2004 edition is more proximate to the original manuscript than the other scrutinized editions.