Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan paramediklerin, simülasyon mankeninde arrest ritimleri tanıması ve kurtarıcıların bilgi, deneyim ve yaklaşım düzeylerinin algoritmik olarak değerlendirilmesi
Recognition of arrest rhythms in simulation model by paramedics working in the prehospital emergency health services and examining algorithmically knowledge, experience and approach levels of rescuers
- Tez No: 552218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma paramediklerin, simülasyon mankeninde arrest ritimleri tanıması ve bilgi, deneyim ve yaklaşım düzeylerinin algoritmik olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kırıkkale İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev yapan 30 paramedik oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Arrest Ritimleri Tanıma ve Kurtarıcıların Bilgi, Deneyim ve Yaklaşım Düzeylerinin Algoritmik Olarak Değerlendirilmesi Anketi, Şoklanamaz Ritim (Asistoli/NEA) Uygulama Değerlendirme Gözlem Formu ve Şoklanabilir Ritim (VF/nVT) Uygulama Değerlendirme Gözlem Formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan paramediklerin %83,4'ünün şoklanamaz, %86,7'sinin şoklanabilir ritimleri tanıdığı; %50'sinin ilk 10 saniyede KPR'ye başlama kararı aldığı; %50'sinin balon valf maskeyle birlikte orofarengeal kanül kullanmadığı, %70'inin de oksijen uygulamadığı görülmüştür. KPR uygulama basamaklarında paramediklerin %93,3'ünün kompresyon/ventilasyon oranını 30/2 uyguladığı; %56,7'sinin elini doğru yere yerleştirdiği; %50'sinin sternumu yeterince çöktürdüğü ve %40'ının kompresyon hızını 100-120 bası/dk olacak şekilde uyguladığı görülmüştür. Entübasyon uygulama kararı alma oranı %86,7 olarak gözlemlenmiştir. İlaç uygulama değişkenine göre katılımcıların %76,6'sının Adrenalin; %56,6'sının Amiodarone için uygun dozda uygulama kararı aldığı, %23,3'ünün ise ilaç uygulama kararı almadığı görülmüştür. Paramediklerin defibrilasyon uygulama basamaklarında elektrotları uygun bölgeye yerleştirme; enerji yüklemesini hasta üzerindeyken yapma, güvenliği sağlayarak deşarj işlemini gerçekleştirmede başarılı oldukları fakat %50'sinin jel kullanmadığı ve geri döndürülebilir sebepleri sorgulamadığı görülmüştür. Bilgi düzeyi anketi puanının sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar göstermediği; şoklanabilir ritimler uygulama-değerlendirme gözlem formu puanının yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği, 31 ve üzeri yaş grubundaki paramediklerin daha yüksek puan aldıkları; şoklanamaz ritimler uygulama-değerlendirme gözlem formu puanın, çalışılan birime göre anlamlı farklılık gösterdiği, merkezde çalışan paramediklerin daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Şoklanamaz ritim bilgi düzeyi anketi puanlarının, uygulama-değerlendirme gözlem formu puanlarına %41 oranında yansıdığı; şoklanabilir ritim bilgi düzeyi anketi puanlarının uygulama-değerlendirme gözlem formu puanlarına yansıma oranının ise %10'a kadar düştüğü görülmüştür. Paramediklerin teorik bilgilerinin pekiştirilmesi ve uygulama becerilerinin artırılması için kısa aralıklarla güncellemelerin yapılması, simülasyon eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve bu alanda bilimsel çalışmaların artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out so that the paramedics recognize the arrest rhythms in simulation model and with the aim of examining algorithmically knowledge, experience and approach levels of rescuers. The sample of the study consists of 30 paramedic working in the 112 emergency health services affiliated to the Chief Physician of Kırıkkale Ambulance Service. Personal Information Form, Socio-demographic Information Form, Questionnaire on Recognition of Arrest Rhythms and Examining Algorithmically Knowledge, Experience and Approach Levels of Rescuers, Non-shockable Rhythm (Asistoli/NEA) Practice Evaluation Observation Form and Shockable Rhythm (VF/nVT) Practice Evaluation Observation Form have been used to collect data. It is observed that 83,4% of the paramedics participating in the study recognize non-shockable rhythms, 86,7% of them recognize shockable rhythms; 50% of them decide to start KPR in the first 10 seconds; 50% of them do not use oropharyngeal cannula with the balloon valve mask, 70% of them do not apply oxygen. 93,3% of the paramedics apply compression/ventilation rate at 30/2 in KPR practice phases, 56,7% of them place their hand on the right place, 50% of them press the sternum at the sufficient depth and 40% of them apply compression rate per 100-120 press/min. Intubation application decision rate is observed to be 86,7%. Considering drug administration variable, it is seen that while 76,6% of the participants have decided to apply Adrenalin, 56,6% of them have applied Amiodarone at the appropriate rates, 23,3% of them have not applied any medicine. made right decision. It is observed that the paramedics are good at placing the electrodes on the right place in defibrillation practice phases, carrying out energy load on the patients and performing discharge operation by ensuring the safety but 50% of them do not use gel and not question the reversible reasons. It is seen that the knowledge level questionnaire does not result in significant differences in terms of the socio-demographic variables, the point of the shockable rhythms practice observation form shows significant differences according to the age, paramedics older than 31 have gotten higher points, the point of the non-shockable rhythms practice observation form shows significant differences according to work unit, paramedics working in the center have gotten higher points. The points of the non-shockable rhythms knowledge level reflect on the practice-evaluation observation form at the 41%; the reflect rate of points of the shockable rhythms knowledge level on the practice-evaluation observation form have decreased to the 10%. It is suggested that the paramedics should frequently be updated so that their theoretical information can be consolidated and their practice ability can raise, simulation trainings should be more common and scientific studies should be increased in this field.