Estetik kuron boyu operasyonu planlanmasında yumuşak doku bilgisayarlı tomografi yöntemi ile klinik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of clinical parameters with soft tissue cone-beam computed tomography before aesthetic crown lengthening surgery
  1. Tez No: 552219
  2. Yazar: ZÜLEYHA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKA YÜKSEL, PROF. DR. PELİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Dentogingival kompleksi oluştuan yapıların boyutları ve birbirleriyle ilşikileri, doğru birşekilde kolayca belirlenememesi nedeniyle büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu çalışmanın amacı kuron boyu operasyonları öncesinde mine sement sınırının yerinin yumuşak doku bilgisayarlı tomografi (ST-CBTC) ile belirlenmesi ve post operatif dönemde dişetinin fenotipine bağlı olarak periodontal dokularda oluşabilecek pozisyonel değişiklikleri değerlendirmektir. GEREÇ YÖNTEM: Prospektif olarak hazırlanan bu klinik çalışmada 14 hasta ve 88 bölge dahil edildi ve 6 ay boyunca takip edildi. Tüm ağız sondalama derinliği (SD), plak indeksi (PI) ve sondalamada kanama (SK) değerleri ile birlikte klinik kuron boyu uzunluğu (A), dişeti kenarı ile mine sement sınırı arası mesafe (B), mine sement sınırı ile alveol kemik arası mesafe (C), diş eti kalınlığı (D) ve keratinize diş eti genişliği (E) klinik olarak değerlendirildi. ST-CBCT görüntülemesi esnasında hastalara plastik bir dudak ekartörü kullandırıldı ve dillerini ağızlarının tabanına doğru çekmeleri istendi. A, B, C, D ve E parametreleri, başlangıçta ST-CBCT görüntülerinde de ölçüldü. BULGULAR: Çalışma grubunun yaş ortalaması 36,8 ± 15,3 yıl, tüm ağız PD, PI ve SK sırasıyla 22 ± 0,40 mm, % 12,3 ± 0,93 ve 7,22 ± 0,87 olarak saptandı. A ölçümlerinin ortalaması klinik ve ST-CBCT ölçümü arasında anlamlı farklılık göstermedi (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The dimensions and relationships of the structures of the dentogingival unit have been greatly overlooked because of the inability to easily and precisely determine them. The purpose of the present study was to use a soft tissue cone-beam computed tomography (ST-CBCT) to evaluate the positional changes of the periodontal tissues, particularly the biological width and relationships of the structures of the dentogingival unit following Aesthetic crown lengthening surgery. Materials and Methods: In the present prospective clinical study, fourteen patients and 88 regions were treated and followed up for 6 months. The evaluated clinical parameters were full mouth probing depth (PD), plaque index (PI) and bleeding on probing (BOP), clinical crown length (A), Gingival margin to cemento-enamel junction (B), cemento-enamel junction to alveolar bone crest distance (C), gingival thickness (D) and gingival width (E). The ST-CBCT scans were obtained from the patients those wore a plastic lip retractor and retracted their tongues toward the floor of their mouths. The parameters of A, B, C, D and E were measured in the ST-CBCT scans and baseline. Results: The mean age of the study group was 36.8±15,3 years and full mouth PD, PI and BOP was 22±0,40mm, %12,3±0,93 and 7,22±0,87; respectively. Average of A measurements were not significantly different between clinical and ST-CBCT scan measurement (p>0.05). C was significantly higher in ST-CBCT than clinical measurements (2,64±1,00mm and 3,01±0,97mm;p