Hatay ilinde aile sağlığı merkezine başvuran nullipar gebelere verilen eğitimin doğum kaygısı ve emzirme tutumu üzerine etkisi
The effect of education given on nutritional pregnancy in Hatay province
- Tez No: 552221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DÖNER GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; doğum öncesi dönemde verilen eğitimin doğum kaygısı ve emzirme tutumu üzerine etkisini saptamaktır. Yöntem: Bu çalışma Hatay ili merkez ilçesi Antakya'da Ocak 2018- Kasım 2018 tarihleri arasında yapılan bir müdahale çalışmasıdır. Müdahale grubuna eğitim verilmiştir. Çalışmaya müdürlükten izin alınan 4 Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş ve üzeri, okuma-yazması olan gebeler dahil edildi. Anketler bireylere çalışmayla ilgili bilgi verildikten ve katılımcılardan onam alındıktan sonra katılımcıların sorulara yanıtları doğrultusunda yüz yüze görüşme yöntemi ile dolduruldu. Bu gebelerden kendisine eğitim vermemizi kabul edenlere 1,5 saat süren gebelik ve doğum içerikli eğitim ve daha sonra sms ve/veya whatsapp ile emzirme içerikli eğitim verilmiştir. Eğitim öncesi tüm gebelere sosyodemografik özellikleri ve aldıkları sağlık hizmeti özelliklerini kapsayan, tarafımızca hazırlanan 25 soruluk bir form uygulandı. Ayrıca Beck Anksiyete Ölçeği, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği, Wijma A ölçekleri uygulandı. Eğitim sonrasında doğum ve emzirme konusunda bilgileri içeren form, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği doğum sonrası form, LATCH ölçeği ve Wijma B ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is; to determine the effect of education, which given in prenatal period, on birth anxiety and breastfeeding attitude of mutter. Method: This intervention study was conducted between January 2018 and November 2018 in Antakya, the central part of Hatay. The intervention group was trained. 18 and older Pregnant women who apply 4 family health centers with permission from the health Department included in the study. The questionnaires form were filled with face-to-face interview method. Before test application, the participants were informed about the study and approval received from the participants. We give 1.5-hour training about the pregnancy and childbirth, after training pregnant women were informed about breastfeeding by sms and / or whatsapp. A 25-item form prepared by uns was applied to all pregnant women before training. The form includes questions about sociodemographic characteristics and receiving health service by pregnants. Additionally also Beck Anxiety Inventory, Breastfeeding Self-Efficacy Scale and Wijma A scales were applied. After the training, the form including information about birth and lactation, Breastfeeding Self-Efficacy Scale postpartum form, LATCH scale and Wijma B scales were applied.