Polikistik over sendromlu hastalarda serum calprotectin değerlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum calprotectin levels in patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 552220
  2. Yazar: RIFAT ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polikistikover sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozuklukluklardan biridir. PKOS'a uzun dönemde endometriyal kalınlaşma, endometrium kanseri, meme kanseri, infertilite, lipid metabolizma bozukluğu ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok kronik komplikasyonda eşlik etmektedir. Buna karşın PKOS etyolojisinde ve farklı fenotiplerin gelişiminde rol alan faktörler tam olarak aydınlatılamamıştır. PKOS'lu hastalarda uzun dönemde gelişecek komplikasyonları önlemek için kardiyovasküler ve metabolik risklerin önceden belirlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle PKOS tanısı almış hastaların değerlendirilmesinde birçok parametre ve belirteç birlikte kullanılmalıdır. Hastalık tablosunu oluşturan nedenler konusunda, birçok mekanizma ve teori öne sürülmüştür. Polikistik over sendromunda değişik prezentasyonlar ile ilişkili olabilecek birçok biolojik belirteç daha önceden tanımlanmıştır. Calprotectin de inflamatuar süreç ile ilerleyen birçok hastalıkta anlamlı yüksek saptamış bir yıkım belirteci olarak gösterilmiştir. Ancak literatürde PKOS ile serum calprotectin düzeyini karşılaştıran yeterli çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada Polikistik Over Sendromu tanısı almış 39 hasta ile sağlıklı kontrol grubu olarak değerlendirilen 41 olgu analiz edilmiştir. PKOS fenotiplerine sahip hastalar ve kontrol grubu arasında serum calprotectin düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. PKOS hasta ve kontrol grupları arasında serum calprotectin seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmıştır (314,76 ± 36,65 vs.
Özet (Çeviri)
Polycystic over syndrome (PCOS) is one of the most common endocrine disorders in women of reproductive age. PCOS is associated with many chronic complications such as endometrial thickening, endometrial cancer, breast cancer, infertility, lipid metabolism disorder and cardiovascular diseases in the long term. However, the factors involved in the development of PCOS and different phenotypes have not been fully elucidated. In order to prevent long-term complications in patients with PCOS, predetermining cardiovascular and metabolic risks is very important. Therefore, many parameters and markers should be used in the evaluation of patients diagnosed with PCOS. Many mechanisms and theories have been proposed about the causes of the disease. Many biologic markers associated with different presentations in polycystic ovary syndrome have already been described. Calprotectin has also been shown to be a significant marker of destruction in many diseases progressing with inflammatory processes. However, there are not enough studies in the literature comparing PCOS with serum calprotectin levels. 39 patients diagnosed as polycystic ovary syndrome and 41 patients evaluated as healthy control group were analyzed in this study. The aim of this study was to compare serum calprotectin levels between patients with PCOS phenotypes and the control group. A statistically significant difference was found in serum calprotectin levels between PCOS patients and control groups (314,76 ± 36,65 vs.