Siyasal iletişimde seçmene doğrudan ulaşmanın aracı olarak twitter; 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların Twitter kullanımı üzerine araştırma
Choice in political communication twitter as a tool for direct access; a research on Twitter usage of candidates in 2018 presidential elections
- Tez No: 552244
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Relations, Advertising, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal medya platformlarında seçmenleriyle buluşan adaylar, yaptıkları paylaşımlarında farklı mesaj stratejilerini izlemektedir. Seçim kampanyaları doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma hedefleri bulunmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya platformları seçim kampanyalarında önemli role sahiptir. Ancak bunun somut verilerle ortaya konulması ise konunun gerçek boyutunu ortaya koymak açısından önemlilik arz etmektedir. Bu nedenle örnek veri oluşturması açısından, 2018 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Cumhurbaşkanı adaylarının sosyal medya platformu olan Twitter hesaplarından belirlenen tarih aralığında yaptıkları paylaşımlar incelemeye tabi tutulmuştur. Bu çalışma kapsamında sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter paylaşımlarına yönelik içerik analizi çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Cumhurbaşkanı adaylarının seçim sürecinde yaptıkları Twitter paylaşımlarını analiz ederek izledikleri mesaj stratejilerini tespit etmektir. Bu bağlamda çalışma, Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin adayları açıkladığı 13 Mayıs 2018 tarihi ile seçimin yapıldığı gün olan 24 Haziran 2018 tarihleri arasında geçen sürede yapılan Twitter paylaşımları ile sınırlandırılmıştır. Araştırma kapsamında 6 Cumhurbaşkanı adayının toplamda paylaşmış olduğu 1950 tweet belirli kategorilere göre kodlanarak incelenmiştir. Araştırmada 1950 tweetin mesaj stratejileri, yaratıcı stratejiler ve içerik türleri bakımından içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Siyasal İletişim kavramı ele alınmaktadır. Bu çerçevede öncelikle iletişim ve siyasal iletişim hakkında bilgi verilmekte; ardından siyasal iletişimin yöntem ve tekniklerinden Kamuoyu Araştırmaları, Kitle İletişim Araçları, Yüz yüze İletişim Teknikleri, Siyasal Seçim Kampanyaları, Canvassing ve Açık Hava Reklamları açıklanmaktadır. İkinci bölümde; Siyasal Pazarlama ve Sosyal Medya ele alınmaktadır. Bu kapsamda öncelikle Siyasal Pazarlama Kavramı, önemi, tarihi, araçları, stratejileri hakkında bilgiler verilip ardından da Siyasal Pazarlama Aracı Olarak Sosyal Medya, Sosyal medya platformları, Sosyal ağlar ve İçerik paylaşım siteleri ele alınmaktadır. Siyasal İletişimin Yeni Mecrası: Sosyal Medya, Sosyal Medya Kavramı, Sosyal Medya Platformları, Sosyal Ağlar, Facebook, LinkedIn, Blog, Twitter, Tumblr, İçerik Paylaşım Siteleri, Youtube, Flickr, Sosyal Medyanın Siyasal İletişim Aracı Olarak Kullanılması, Sosyal Medyayı Siyasal İletişim Aracı Olarak Kullanan Cumhurbaşkanı Adaylarının Biyografileri, Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek, Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu alt başlıkları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; Cumhurbaşkanı adaylarının siyasal pazarlamaya yönelik yaptıkları Twitter paylaşımlarının içerik analizi araştırması ve sonuçları yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bu verilere göre, tüm adayların Twitter paylaşımlarında en çok fotoğraf içerikleri kullanıldığı, en çok aday bilgisine yer verildiği, paylaşımların çoğunluğunda link (yönlendirme) yer almadığı, paylaşımlarda en çok aday ile ilgili hashtag kullanıldığı, paylaşımların çoğunluğunda izledikleri yaratıcı stratejiler kodlanmadığı, paylaşımlarda en çok kendi partisi temasını kullandığı, paylaşımlarda en çok siyasal etkinliklerini duyurmak amacıyla kullanıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Candidates who meet their voters on social media platforms follow different message strategies in their sharing. In line with the election campaigns, there are targets to win the presidential election. In this context, social media platforms play an important role in election campaigns. However, the fact that this is put forward with concrete data is important in terms of revealing the real dimension of the subject. Therefore, in order to create sample data, the shares of the presidential candidates nominated in the 2018 Presidential elections on their Twitter accounts, the social media platform, were subjected to an examination. Within the scope of this study, a content analysis study was conducted for Twitter sharing, which is one of the social media platforms. The aim of this study is to determine the message strategies that the presidential candidates follow by analyzing their Twitter shares during the election process. In this context, the study was limited to Twitter posts made between May 13, 2018, when the Supreme Election Board announced final candidates and June 24, 2018, the day of the election. In the scope of the research, 1950 tweets shared by 6 presidential candidates were coded according to certain categories and examined. In the research, the message strategies of 1950 tweets were examined in terms of creative strategies and content types by using content analysis method. The research consists of three parts. In the first section; The concept of political communication is discussed. In this context, firstly, information is given about communication and political communication; Public Relations Research, Mass Media, Face-to-Face Communication Techniques, Political Election Campaigns, Canvassing and Outdoor Advertisements are explained. In the second part; Political Marketing and Social Media. In this context, firstly information about the concept of political marketing, its importance, history, tools and strategies are given and then Social Media, Social Media Platforms, Social Networks and Content Sharing Sites are discussed. New Media of Political Communication: Social Media, Social Media Concept, Social Media Platforms, Social Networks, Facebook, LinkedIn, Blog, Twitter, Tumblr, Content Sharing Sites, Youtube, Flickr, Using Social Media as a Tool for Political Communication, Social Media as a Political Communication Tool Biographies of Presidential Candidates, Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek, Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu are mentioned. In the third section; The results of the content analysis research of the Twitter posts made by the presidential candidates for political marketing are included. According to the data obtained from the research, all of the candidates' Twitter shares were mostly used for photographic content, most of the information was given to the candidate, the majority of the shares were not linked (referring), the shares were mostly used with the hashtag related to the candidate, and the creative strategies they followed were not coded in the majority of the shares, It is seen that it uses the theme of its own party the most, and it is used mostly for the purpose of publicizing its political activities.