Huzurevinde kalan yaşlıların ölüm kaygısı ve ölüme ilişkin depresyon düzeylerinin incelenmesi
The examination of depression level related to death and anxiety about the elderly living in nursing home
  1. Tez No: 552245
  2. Yazar: TUĞBA KURT MAGREBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaşlanma bireyin doğumu ile başlayan evrensel bir süreçtir. Yaşlılık ise bireylerin bedensel ve psikolojik iyilik hallerini bir daha düzelmeyecek şekilde kaybetmesidir. Çağımızda teknolojik gelişmelere bağlı olarak yaşlı nüfusu giderek artmakta ve yaşlanan dünya nüfusu en önemli demografik olgulardan biri olmaktadır. Dünya nüfusunda yaşlı popülasyonunun son yıllarda hızla artış göstermesine paralel olarak Türkiye'de de yaşlı nüfusu giderek artmaktadır. Bu bağlamda son zamanlarda“yaşlılık”olgusunun araştırılması önem kazanmıştır. Bu araştırmada huzurevinde kalan yaşlıların ölüm kaygısı ve ölüme ilişkin depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Darülaceze Başkanlığına bağlı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan 290 yaşlı çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda Kişisel Bilgi Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Ölüme İlişkin Depresyon Ölçeği kullanılarak veriler toplanmış olup IBM SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testler ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre huzurevinde kalan yaşlı bireylerde ölüm kaygısı ve ölüme ilişkin depresyon düzeyinin yaşlı bireylerin yaşı, çocuk sahibi olma durumu, aylık gelir durumu, huzurevinde ziyaret edilme sıklığı, ibadet etme sıklığı, huzurevine yerleşmeden önce nerede yaşadığı, huzurevinde kalma süresi, kaç kişilik odada kaldığı gibi değişkenlerle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra yaşlıların ölüm kaygısının arttıkça ölüme ilişkinde depresyon düzeyinin de arttığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aging is a universal process which starts from the moment of birth of humanbeing. Becoming elder is to lose physical and psychological wellbeing unrecoverably. As a result of technological development, in this era the population of elderly people has been increasing and aging world peopulation has become one of the most important demographic subjects. Also in Turkey, the population of elderly people has been increasing like the increase in the world population. Thus, searching of aging subject has gained importance. This study aims to explore death anxiety and depression level related to death of people those who stays in elderly homes. Thus 290 elderly people who stays in Elderly Care and Rehabilitation Center which belongs to the headship of Darülaceze were added to this study. The data was collected by using Personal Information Form, The Scale of Death Anxiety and The Scale of Depression related to Death, and analyzed by IBM SPSS 22.0 program in the direction of the study. In analyzing of the data parametric tests and pearson correlation test were used. According to the findings of this study; the elderly people who stays in elderly houses, their death anxiety and depression level related to death, has a meaningful relation with their age, having a child, monthly income, frequency of being visited, frequency of worshiping, previous living place, duration of staying in establishment and the size of the room. In addition to that, this study reveals that the depression level related to death of elderly people increases when the death anxiety increase.