Türkiye'de istasyon yapılarının geçmişten günümze değişmesi
  1. Tez No: 55233
  2. Yazar: G. LALE ÇOYGUN SABUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ülkemiz çok as ülkenin sahip olduğu zenginlik ve çeşitlilikte bir kültürel mirasa sahiptir. Birçok uygarlığın ürünü olan bu değerlerin korunması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi konularında son yıllarda giderek artan bir çaba görülmektedir. Mimari mirasın gelecek nesillere aktarılması ve korunması konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada da, temel olarak ülkemizdeki yolcu binalarının tarihsel süreç içinde ne gibi değişikliklere uğradığı ortaya konulmaktadır. Bu kapsamda binaların mimari biçim, malzeme ve yapım teknikleri, estetik ve sanat değerleri incelenmektedir. Ayrıca Cumhuriyet öncesi ve sonrası yapılan yapıların, duvar, pencere, kapı, çatı ve çatı saçağı,. sundurma gibi mimari özelliklerinde ne gibi farklılıklar olduğuna değinilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Prof. Muammer HACIBALDSLU
Özet (Çeviri)
Our country has a wealthy cultural inheritance which most of the coutries have not got. In the last years, it can be seen that work is done to preserve, improve and appraise those valves which have been left by many old civilisations. Also, work is done in the architectural field to leave the inheritance to the coming generations and preserve them. In this study, evaluation of the station buildings in our country is explained. In this manner, the design, material and contraction techniques are examined as well as the esthetic and artistic values. As an addition, the architectural characteristic changes occured before and after the Turkish Republic had established on walls, windows, doors, roofs, roof tringles and penthouses of the contructions are described. Science Code Key Words Page Number Advires : Prof. Muammer HACIBALOSLU