5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu kapsamındaki tarım arazilerinin miras yoluyla devri
Law no. 5403 on soil conservation and land use thesis transfer of agricultural land within the scope
  1. Tez No: 552379
  2. Yazar: ARZU KALENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de tarım arazilerinin verimliği her geçen yıl biraz daha azalmakta ve bu azalmanın en büyük sebeplerinden birisi tarım arazilerinin bölünerek parçalanması olmuştur. Tarım arazilerinin bölünmesi ve parçalanmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de tarım arazilerin miras yoluyla bölünmesidir. Bu parçalanmanın önüne geçebilmek amacıyla Türk Medeni Kanun'u ve Özel Kanunlarda yapılan günümüze kadar çok sayıda düzenleme yapılmıştır. Son yapılan düzenleme 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun'da yapılan düzenlemedir. Bu düzenleme ile tarım arazilerinin Türk Medeni Kanunu'nun miras hükümlerinde yer alan tarım arazilerinin intikalini düzenleyen maddeler yürürlükten kaldırılmış ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na birçok yeni madde eklenerek mirasa konu tarım arazilerinin bölünmesine engel olacak ve daha verimli kullanılmasını sağlayacak önlemler alınmıştır. Çalışmada“5403 sayılı kanun kapsamında mirasa konu tarım arazisinin mülkiyetinin devri”incelenmektedir. 6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un, tarım arazilerinin mülkiyetinin devri, tarım arazilerinin bölünmesinin önlenerek verimliliğinin artmasını sağlamayı amaçlayan hükümler doğrultusunda 6537 sayılı Kanun değişikliği ile Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na eklenen kavramlar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Productivity of agricultural land in Turkey decreases with each passing year, and one of the biggest reasons for this decline has been the fragmentation of agricultural land divided. One of the most important reasons for the division and fragmentation of agricultural land is the division of agricultural land by inheritance. In order to prevent this fragmentation, many regulations have been made up to the present day in the Turkish Civil Code and Special Laws. The latest regulation is the regulation made in the Law No. 6537 on Soil Conservation and Land Use. With this arrangement, the provisions regulating the transfer of agricultural lands included in the heritage provisions of the Turkish Civil Code of agricultural land were abolished and many new substances were added to the Law on Land Conservation and Land Utilization No. 5403 and measures were taken to prevent the fragmentation of agricultural lands and to provide more efficient use. In this study, law transfer of ownership of agricultural land under the law no 5403 ownership is examined. The Law No. 6537 on Amendment to the Law on Land Conservation and Land Use describes the concepts added to the Law on Land Conservation and Land Use with the amendment to the Law No. 6537 on the transfer of ownership of agricultural land and to prevent the division of agricultural land and to increase productivity.