Büyükşehirlerde arazi yönetimi ve kırsal arazi kullanımı: şile modeli
Land management and rural land use in metropolitan cities: A proposed model for Şile
  1. Tez No: 606767
  2. Yazar: CAN TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ENVER ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez kapsamında İstanbul'un en büyük kırsal alanına sahip ilçelerinden biri olan Şile'de gerçekleştirilen kalkınma projeleri ve kentsel standartların arttırılmasına dair yapılan çalışmalar sunulmuştur. Bu proje ve çalışmalar; gerek 6360, 5216 ve 5393 sayılı kanunlar ile büyükşehir ve ilçe belediyelerin yetki sahası içerisinde, gerekse 6831 sayılı orman kanunu, 3621 sayılı kıyı kanunu, 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu ve bunun gibi birçok kanun, yönetmelik ve benzeri mevzuat ile farklı düzey ve ölçeklerde kurumların yetki sahası içerisindeki alanlarda; arazi kullanım kararları, imar planları ve stratejik planlama çalışmaları neticesinde oluşturulan amaç ve hedefler doğrultusunda yapılandırılmıştır. Türkiye için kırsal alanlara dair bir yönetişim modeli önermesi yapılmış olup; yerel yönetim, kır ve kent, kırsal ve kentsel alanlar ile arazi yönetimi ve arazi kullanım ilişkisinin tüm boyutları Türkiye ve Dünya'dan proje örnekleri verilerek incelenmiştir. Sunulan yönetişim modeli önerisinde ise; özellikle ilgili kurum ve kuruluşların idari yapılanması ve hukuksal temelde bir takım önermelerde bulunulmuştur. Bu önerilen yönetişim modeline ilişkin olarak Şile ve bağlı olduğu büyükşehir belediyesi nezdinde ilgili yönetim şemaları önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the development projects and projects to enhance urban standards in Şile which is a coastal town with the largest rural area in Istanbul have been analyzed. The projects analyzed were conducted with the aims which were established based on the zoning plans, land use regulations and strategic planning in accordance with Turkish Forest Law (Law No. 6831), The Coastal Law (Law No. 3621), Soil Protection and Land Use Law (Law No. 5403) and in the scope of authority of the metropolitan municipality and district municipality, the Law No. 6360, 5216 and 5393. A model on the governance of rural areas of Turkey has been presented in addition to the propositions based on the related law and administrative structures of relevant institutions and organizations. The administrative model samples have been produced with reference to Şile and its affiliated metropolitan municipality, İstanbul. All dimensions of the local government, rural and urban areas, land administration and land use relations have been reviewed by presenting examples from Turkey and the world.