Populasyonda kromozom polimorfizm sıklığı ve beraberindeki genetik stigmatlar
The Prevalence of chromosomal polymorphism in the population and the associated genetic stigmats
- Tez No: 5524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
60 ÖZET Bu araştırmada, toplumumuzun kromozom polimor- fizm sıklığını saptamak amacı ile yaş ortalaması 19 olan (17-40) sağlıklı 100 kişide kromozom analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara“iki grup arasın daki farkın önemlilik testi”uygulanmış ve istatis tiksel olarak değerlendirilmiştir. Tüm kromozomlar ele alınarak, yapılarında po- limorfizra gösterenler Satellit,Sentromer,Yq Hacmi ve Frajil yanlar bakımından incelenmiş ve beraberinde ki bazı genetik stigmatlar değerlendirilmiştir. Bu yapılar bakımından toplumumuz için ortala ma kromozom polimorfizm sıklığı % 25.5, stigmatlarda ise % 30 bulunmuştur. Bunlardan Satellit Polimorfiz- rai % 71.6 (% 74 ü sayı ve hacim, % 26 sı pozisyon polimorf izmi), Yq Hacim Polimorf izmi % 10.6 (genel polimorfik yapıların % 6.8 i), Sentromer Polimorf iz mi % 11 ve Frajil Yan Polimorf izmi % 10.8 olarak saptanmıştır. Ayrıca % 11 oranında Disentrik Yapı ve % 19 oranında Satellit Saperasyon anomalisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of chromosomal polymorphism in the population and the associated genetic stigmats 7. SUMMARY In this work, a chromosomal analysis has been * made on 100 healtly subjects with a mean age of 19 years (17-40) in order to determine the prevalence of chromosomal polymorphism in our community. The results obtained were subjected to the difference signeficane test is between the two groups evaluated statistically. All the chromosomes were taken up and those with polymorphism in their structure were examined from the points-of-view of Satellite, Centromere, Y-volume and Fragile Sites and the some associated stigmats were evaluated. In these structures, the prevalence of mean chromosomal polymorphism in our community was 25.5 % and that of stigmats 30 %. The satellite polymorphism was determinen to be 71.6 % (no and size 74 %, Posi tion polymorphism 26 %), Y-volume polymorphism 10.6 % (6.8 % of Polymorphic structures in general). Centro mere polymorphism 11 % and Fragile Side polymorphism 10.8 %. In addition, 11 % dicentric structure and 19 % satellite saperation anomaly have been evaluated.