A,B,O ve AB kan grupları ile dermatoglifikler arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar
Investigations on relations between A,B,O and AB blood groups and dermatoglyphics
  1. Tez No: 5525
  2. Yazar: Y.BESTE ENÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI-QZET Dermatoglifikler ve ABO kan grupları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla, Sivas'ın 7 köyünde rastgele 100 aile seçilmiştir. Bu ailelerde baba, anne ve bir çocuk olmak üzere toplam 300 kişinin dermatoglifik örnek leri ve kan grupları incelenmiştir. Parmak ucu dermatoglifik örneklerin 10 parmakta dağılımları incelendiğinde, en çok ulnar ilmek ve düğüm örneklerine rastlanmıştır. El ayasındaki herbir dermato glifik örneğin sol ve sağ elde dağılımları arasında fark görülmemiştir (P>0.05). Ayak tabanındaki herbir dermatoglifik örneğin sol ve sağ ayakta dağılımları arasında da fark görülmemiştir (P^O.05). Herbir örneğe sol ve sağ tarafta aynı oranda rastlanmıştır. Parmak ucu dermatoglifik örneklerin kan gruplarına göre dağılımları ve herbir örneğin, her iki elin bütün parmaklarında görülme sayılarının kan gruplarına göre dağılımları arasında fark görülmemiştir (P)>0.05). El ayasındaki herbir örneğin sol ve sağ elde kan gruplarına göre dağılımları ve ayak tabanındaki herbir örneğin55 sol ve sağ ayakta kan gruplarına göre dağılımları arasın daki fark da önemsiz bulunmuştur (P > 0.05). Herhangi bir örneğe, herhangi bir kan grubunda daha fazla rastlan mamıştır. Kan grupları aynı ve farklı olan baba ve çocuklar da, parmak uçları, el ayaları ve ayak tabanlarının derma- toglifik örnekler yönünden tam benzerlikleri incelenmiş tir. Kan grupları ne olursa olsun bütün çocukların baba larıyla olan tam benzerliklerinin aynı oranda olduğu görülmüştür. Anneler için de aynı bulgular elde edilmiş tir. Sonuçta, dermatoglifikler ile ABO kan grupları arasında bir ilişki olmadığı ve dermatoglifiklerin ana- babadan çocuğa kan gruplarından bağımsız olarak kalıtıl- dığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY INVESTIGATIONS ON RELATIONS BETWEEN A, B, O AND AB BLOOD GROUPS AND DERMATOGLYPHICS One hundred families were randomly selected in 7 villages of Sivas to investigate the relation between dermatoglyphics and ABO blood groups. In these families, the dermatoglyphic patterns and blood groups of parents and children, a total of 300 persons, have been investi gated. When the distribution of finger-tip dermatoglyphic patterns were examined on 10 fingers, ulnar loops and whorl patterns were most frequently encountered. No difference was observed in the distribution of every dermatoglyphic pattern on the right and left hands (P/>0.05). No difference was observed in the distribution of every pattern on the sole of the right and left sole too (P">0.05). Every pattern was encountered on the left and right sides at an equal ratio. Any difference in the distributions of the finger-57 tip dermatoglyphics according to blood groups and the number of every pattern on the fingers of both hands according to blood groups was not observed (P>0.05). The difference in the distribution of every pattern on the palm and sole according to blood groups was found to be insignificant (P>0.05). No pattern was observed to be more in any blood group. In parents and children with the same and different blood groups, the exact similarities of the finger-tip, palm and sole dermatoglyphic patterns have been investi gated. It was observed that the ratio of exact similarities of children with fathers was the same, no matter what the blood group was. The same results were obtained in the case of mothers. In conclusion, it has been established that there was no relation between dermatoglyphics and ABO blood groups and the children's inheritance from the parents had no relation with blood groups.