Türkiye'de enerji tüketiminin kamu sağlık harcamaları üzerindeki etkisi
The effects of energy consumption in Turkey on public health expenditures
  1. Tez No: 552426
  2. Yazar: EMRE SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Enerji kaynaklarını en basit hâliyle yenilenemez ve yenilenebilir olarak ikiye ayırmak mümkündür. Yenilenemez enerji kaynakları, doğadaki dönüşümleri sebebiyle nispeten daha ağır tahribatlara yol açmaktadır. Yenilenebilir enerji kullanımının giderek yaygınlaşmasına rağmen fosil kaynaklardan tamamıyla vazgeçilebilmiş değildir. Kullanılan enerji kaynağı türüne göre ortaya çıkan olumsuzluklardan birisi olan sağlık sorunlarını gidermek amacıyla gerek ulusal gerekse de uluslararası alanlarda sağlık harcamalarına başvurulmaktadır. Giderek artan toplam enerji tüketiminin içerisindeki geleneksel yani yenilenemeyen enerji kaynaklarının payı ne kadar düşük olursa insan sağlığı da aynı oranda daha az olumsuz etkilenecektir ve bu da dolaylı olarak sağlık harcamalarının daha düşük düzeyde gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, 1979 ve 2017 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen yenilenemez enerji tüketiminin, GSMH içerisindeki kamu sağlık harcamaları oranına etkisi olup olmadığını, birim kök testi, eşbütünleşme testi ve Granger Nedensellik Testi ile açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
In the simplest case, it is possible to divide energy sources into two as renewable and nonrenewable. Nonrenewable energy sources cause relatively heavy damage due to their transformations in nature. Despite the increasing use of renewable energy, fossil sources have not been completely abandoned. With the purpose of resolving health problems emerging as one of the negativity of energy types used, both national and international health expenditures are made. The lower the share of conventional non-renewable energy sources within the increasing total energy consumption, human health will be less affected negatively and this will indirectly help lower health expenditures. This study aims to explain whether unrenewable energy consumption occurred in Turkey between 1979 and 2017 have any effects on public health expenditure within GDP via unit root test, cointegration test and Granger Causality Test.