Ortaöğretim öğrencilerinin kahvaltı alışkanlıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of secondary education students' breakfast habits
  1. Tez No: 552425
  2. Yazar: TOLGA SÜREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma; lise öğrencilerinin kahvaltı alışkanlıklarını, edip etmeme durumlarını, ediyorlarsa ne tür yiyecek ve içecek tükettiklerini, etmiyorlarsa nedenlerini saptamak ve çözüm önerileri getirmek, sağlıklı kahvaltı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla Bursa Yıldırım Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrenciler arasından gelişigüzel örneklem yoluyla seçilmiş, 14-19 yaş arasında 195 öğrenci ile yürütülmüştür. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu ve kahvaltı tüketim kaydı formu kullanılmıştır. Anket formunda öğrencilerin demografik özellikleri, aile bilgileri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilgileri ve eğitim gördükleri okul ve sınıflara ait bilgileri kapsayacak şekilde, kahvaltı tüketim kaydı formu ise öğrencilerin 1 günlük kahvaltı tüketimlerini kaydetmelerine yönelik hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve tabloların oluşturulmasında SPSS 15.0 programından yararlanılmıştır. Kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Chi-Square (X²) testi, gerekli yerlerde aritmetik ortalama ve yüzde değerler kullanılmıştır. Öğrencilerin yarıdan fazlasının kahvaltı ettiği, kahvaltıda tüketilen yiyecek ve içecek çeşitliliğinin düşük olduğu, sosyo-ekonomik durumun kahvaltı alışkanlıkları üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
This research was chosen incidentally with the aim of determining breakfast habits of high school students, the status of having breakfast or not, what kind of food and beverages they consume if they don't have breakfast, the reasons of that if they don't have breakfast and bringing solution offers and also bringing in habits of healthy nutrition, healthy breakfast among the students who were studying at Bursa Yıldırım Faik Çelik Vacational and Technical Anatolian High School by sampling. It was carried out with the students that are 14-19 years old. As a data collection tool, breakfast consumption entry form was used in this research in that general survey consumption model and survey forms was used. Survey forms was made of in the way of that it could involve demographic characteristics, family information, the status of healthy dietary habits and the knowledge about the school and class they studied, as for breakfast consumption entry form, it was made up according to that students could enter their daily breakfast cunsumption. In the evaluation of acquired data and creating table, SPSS 15 program was benefited. In the evaluation of categorical data Chi Square (X²) test was used. When it was needed, arithmetic mean and percent values was applied. It was seen that more than half of the students had breakfast, the variety of food and beverages consumed for breakfast was low, socioeconomic status had no effect on th e habits of breakfast.