Toplumda din duygusu ve KON TV'de canlı yayınlanan 'İslam ve Hayat' programında yöneltilen sorular üzerine bir inceleme
A sense of religion in society and a review on the , questions posed in the program 'İslam and Life', which was broadcast live on KON TV
  1. Tez No: 552516
  2. Yazar: FATİH KÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Religion, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dini duygu ve düşüncenin üç temel üzerinde yapılandığını söylemek mümkündür; inanç, ibadet ve ahlak. Bu üç temel ile ilgili çok farklı unsurlar etkili olabilmektedir. Mesela; Aile, din eğitimi veren okullar-kurumlar, akraba çevresi, arkadaş grupları gibi unsurların yanı sıra, son yıllarda televizyon kanallarında yayınlanan dini programlar da dini duygu, tutum ve davranışlar konusunda çok önemli bir işlevi üstlenmişlerdir. Her ne kadar bazı görüşler çok önemli bulmasa da ülkemizde ve iç Anadolu bölgemizde son yıllarda bu tür programların sayısının artması, insanların dini programları izlemeyi tercih ettikleri gerçeğini gözler önüne sermektedir. Toplumun Dini duygusu, tutumu ve davranışına etkisi konusunda televizyonun bir etkisi olup olmadığı, etkisi var ise ne kadar etkili olduğu noktası da araştırmamızın temelini oluşturmaktadır. Konu sınırlandırılması bakımından televizyon kanallarındaki dini programlardan sadece Konya da yayın yapan kontv'de yayınlanan İslam ve hayat programına 2017 yılı içerisinde gelen sorulardan hareketle, toplumun dini duygusuna etkisini araştırmakla, araştırmamızın sonucunda daha sağlıklı ve işlevsel bilgiler elde edilmiştir. Bu amaçla araştırmamızda sadece kontv de yayınlanan İslam ve hayat programına 2017 yılı içerisinde gelen, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'e yöneltilen soruların analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, dini programlardan olan İslam ve hayat programına gelen sorulardan hareketle, yaygın din eğitimi bağlamında yetişkinlerin dini duygu, tutum ve davranışları arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, televizyonlarda yayınlanan dini programların özellikle İslam ve hayat programının yetişkinlerin dini duygu, tutum ve davranışlarını değiştirdiği ve dini bilgilerini arttırdığı sonucuna ulaşmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that religious emotion and thought are built on three bases; faith, worship and morality. Very different elements related to these three fundamentals can be effective. E.g; In addition to elements such as family, schools, institutions, relatives, friends groups, religious programs that have been broadcasted on television channels have played a very important role in religious feelings, attitudes and behaviors. Although some opinions do not seem to be very important, the increasing number of such programs in our country and in the region of Central Anatolia in recent years reveals the fact that people prefer to follow religious programs. The basis of our research is whether television has an effect on the effect of society on religious sense, attitude and behavior, and how effective it is, if any. In terms of limiting the subject, from the religious programs on television channels to the Islamic and life program published in Konya only in the convoy broadcasting in Konya in 2017, by investigating the effect of society on religious feeling, more healthy and functional information was obtained as a result of our research. For this purpose, in our research, the only program in Islam and life program published in 2017, Necmettin Erbakan University Faculty of Theology Professor of the Department of Islamic Law Prof.Dr. The questions posed to Orhan Çeker were analyzed. As a result of the research, it was found out that there are significant relationships between the religious feelings, attitudes and behaviors of adults in the context of non-formal religious education based on the questions from the religious programs Islam and life program. The findings have led us to conclude that religious programs broadcasted on television, especially the Islam and Life program, change the religious feelings, attitudes and behaviors of adults and increase their religious knowledge.