Sosyal inovasyon üzerine bir araştırma
A research about social innovation
- Tez No: 552521
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Büyüme ve Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, sosyal inovasyona dair literatürdeki çeşitli çalışmaları inceleyerek, kavramın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak ve çeşitli uygulama örnekleri üzerinden sosyal inovasyonun, gerek bireysel gerek toplumsal yaşantımız bakımından ne denli önem arz eden bir konu olduğuna dikkat çekmektir. Sosyal inovasyon hakkında literatürde pek çok farklı tanımın yapılmış olması, onun; üzerinde uzlaşma sağlanamamış karmaşık bir konu olduğu izlenimini vermektedir. Hâlbuki tanımlamalardaki bu çeşitliliğin; farklı sebeplere dayanan ve farklı çözümler ya da faydalar sunan uygulamalar esas alınarak yapılmış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durumda tanımlamalardaki bu sayıca çokluk bir çelişki ya da karmaşa emaresi değil bir zenginlik ve çeşitlilik belirtisi olarak algılanmalıdır. Çalışma kapsamında ülkemizden ve dünyadan çeşitli uygulama örneklerine yer verilmiştir. Gerek çalışma kapsamında bahsi geçen, gerekse son bölümde detaylı incelenen vakalar; sorun çözme ya da fayda yaratma misyonu ile yola çıkmış ve amacına ulaşmış uygulamalar arasından özenle seçilmiştir. Bu çalışmada bahsedilen sorunlar, zorlayıcı durum ya da yaşamsal aksaklıklar tek tip değildir. Öyle ki çalışma kapsamında; dünyanın en fakir bölgelerinde yaşanan, modern dünyada yaşayan bireylerin hayal bile edemeyeceği kadar basit fakat hayati zorluklardan; modern dünyanın getirdiği yalnızlaştırıcı, dışlayıcı zorluklara kadar geniş bir skalada pek çok farklı vaka ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is contributing to a better understanding of the concept and drawing attention to the importance of social innovation in terms of our individual and social life through various applied examples in life by examining the various studies about social innovation. There are many different definitions in the literature about social innovation; so it gives an impression that it is a complex issue that could not be reached on consensus. However, this diversity in the definitions means that it is based on different causes and applications that offer different solutions or benefits. In this case, having a lot of definitions should not be considered as a sign of contradiction or confusion, but as a sign of richness of diversity. Within the scope of this study various applied examples from Turkey and the world have been included. Both the cases mentioned in the general scope of this study and the cases examined in the last section have been selected carefully among the various applications with the mission of problem-solving or creating a benefit. The problems, challenges or disruptions in life mentioned in this study are not uniform. Within the scope of this study; the examples are considered in a very wide scale from the simple but vital challenges that people in the world's poorest regions have to confront every day, which cannot even be dreamed of by people living in modern world; to the isolationist, exclusionary difficulties brought by the modern life.