64 numaralı Kıbrıs Tahrir (1572) defterine göre Mesarya nahiyesi (Transkripsiyon ve değerlendirme)
According to Tahrir numbered 64 (1572) register Mesarya district (Translated and evaluation)
  1. Tez No: 552543
  2. Yazar: NİHAL BAKIŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Doğu Akdeniz'de önemli bir yere sahip olan ve Osmanlı'nın fethinden sonra da bu önemini koruyan Kıbrıs'ta, Osmanlı hâkimiyetinin sağlanması, adanın şenlendirilmesi ve ekonomik yönden geliştirilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Osmanlılar bir yörede, ilk fethin hemen ardından çeşitli vesileler ile tahrir yaparlardı. Osmanlı belgelerinde tahririn amacı, bölgedeki reayanın oturduğu yerler ve işlerinin özelliklerini, mallarının ve ürünlerinin kaynaklarını hükümdarın yani devletin bilmesi olarak belirtilir. Osmanlılar fetihten hemen sonra 1572 yılında Kıbrıs'ta bir tahrir gerçekleştirdiler. İlgili tahrir sonrasında oluşturulan defter, bugün Kuyud-ı Kadime (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) Arşivi'nde saklanan 64 Numaralı Kıbrıs Tahrir Defteri'dir. Çalışmamızda adı geçen bu defter transkibe edilmiştir ve söz konusu defterdeki verilere dayanarak Mesarya nahiyesinin sosyal ve ekonomik hayatı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus had an important position in the Eastern Mediterranean and it maintained its importance after the Ottoman conquest. The Ottomans took measures, so that Cyprus economy could improve and firstly, they wrote whole income sources of Cyprus. This implementation was called as tahrir system. The Cyprus Tahrir Register numbered 64 was made in 1572. Now it has been saved in Kuyud-ı Kadime Archives in Ankara. The Cyprus Tahrir Register has contained social and economic data of Cyprus in 1572. In this study, the mentioned register's data was translated and the social and economic life of Mesarya district was tried to be evaluated.