Toplumsal cinsiyet rolleri açısından Erken Tunç Çağı'nda Ege dünyası
An assessment of gender roles in the Early Bronze Age Aegean
  1. Tez No: 552602
  2. Yazar: ECE SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER ÇİLİNGİROĞLU ÜNLÜSOY, DOÇ. DR. SİNAN ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sosyoloji, Archeology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Toplumsal cinsiyet arkeolojisi geçmiş toplumlardaki bireylerin rollerini, aktivitelerini, ideolojilerini, kimliklerini ve bu bağlamlardaki farklılıklarını arkeolojik veriler aracılığıyla inceleyen kuramsal bir yaklaşımdır. 1980'lerden itibaren dünya arkeolojisinde uygulanan bu yaklaşımın Türkiye arkeolojisindeki tarihi yaklaşık son beş yıl ile sınırlıdır. Okumakta olduğunuz çalışma, Erken Tunç Çağı Ege toplumlarını toplumsal cinsiyet rolleri bakımından ele alan ilk çalışma olma özelliğine sahiptir. Bu hedefle, çalışma kapsamında yaş ve cinsiyete dayalı ayrımları belirleyebilmek için Erken Tunç Çağına ait mezarlar ve sanat tasvirleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender archeology is a theoretical approach that examines the roles, activities, ideologies, identities and differences of gender groups in past societies through archaeological data. This approach has been applied in many countries since the 1980's, however in Turkish archaeology its use is only limited to the past five years. In this study, the Early Bronze Age Aegean and Western Anatolian societies were discussed in terms of their gender roles. This is the first time western Anatolian Early Bronze Age groups are interpreted with a gender archaeology approach. To this end, I have examined EBA skeletal remains, grave goods and art representations to determine age and gender differences.