Otolog kök hücre nakli öncesi komorbidite skorlarının ve geriatrik testlerin nakil sonuçlarına etkisi
The effect of comorbidity scores and geriatric tests on the results of autologous stem cell transplantation recipients
  1. Tez No: 552629
  2. Yazar: MERVE KESTANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE NUR ÖZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Hematoloji, Geriatrics, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada elli yaş üstü OKHN alıcılarında nakil öncesi kapsamlı geriatrik değerlendirme ve komorbidite skorlamalarının KHN toksisiteleri, erken dönem komplikasyonları ve mortaliteyi öngörmede etkili olup olmadığının ileriye dönük araştırılması amaçlandı. Nakil öncesi Sorror ve CIRS-G komorbidite skorları ile kapsamlı geriatrik değerlendirmeler (bilişsel, beslenme, fonksiyonel, duygu-durum kırılganlık ve sarkopeni değerlendirmesi) 38 hastada yapıldı. Hastalar OKHN sonrasında ortanca 337.5 gün (116-661 gün) izlendi. ≥65 yaş hastalarda ECOG ve Sorror skoru daha kötü, EGYA yetersizliği daha sık saptandı. 50-65 yaş grubunda da %48.1 dinç olmayan, %33.3 kas kütlesi azalmış, %63 CIRS-G≥5 hastalar saptandı. Otolog KHN sonrası enfeksiyon (%57.9), mukozit (%60.6), bulantı (%76.3), kusma (%71.6), ishal (%81.6), febril nötropeni (%68.8) sık saptanırken, aritmi (%13.2), kardiyak (%2.6) ve pulmoner (%7.9) toksisite daha az sıklıkta kaydedildi. Nakil sonrası komplikasyonlar engrafman sendromu (%18.4), graft disfonksiyonu (%10.5), CMV reaktivasyonu (%15.8), taburculuk sonrası enfeksiyon (%68.4) idi. Hastaların %23.7'sinin tekrar hastaneye yatış gereksinimi kaydedildi. CIRS-G≥5 olan hastalarda trombosit engrafmanı daha geç (p=0.01) ve verilen trombosit ve eritrosit süspansiyonu daha fazla (p=0.04 ve p=0.008) idi. Dinç olmayanlarda graft disfonksiyonu, GYA ve EGYA'da yetersizliği olanlarda mukozit (p=0.03) daha sık bulundu. Depresyonu olanlarda bulantı daha sık(p=0.02), trombosit engrafmanı daha geç (p=0.03) ve verilen trombosit süspansiyonu daha fazla (p=0.005) bulundu. Toplam sağ kalım %94.1 iken nakil ilişkili mortalite saptanmadı. Komorbidite ve geriatrik test skorlarının PSK üzerine etkisi saptanmadı. EGYA'da yetersizliğin, yüksek komorbidite indeksinin, duygu-durum bozukluğunun, kırılganlığın KHN toksisite ve komplikasyonları ile ilişkili olabileceği gösterildi. Kapsamlı geriatrik testlerin hematolojik maligniteli ve OKHN planlanan hastalarda rutinde kullanılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to invstigate if pretransplant comprehessive geriatric assessments (CGA) and comorbidity scores can predict the HSCT toxicity, early complications and TRM (transplant related mortality) in ≥ 50 years AHSCT recipients. AHSCT indicated ≥ 50 years 38 patients were examined prospectively. CGA (domains physicological, mental, nutrition, functional status, frailty and sarcopenia), Sorror and CIRS-G comorbidity score was performed prior to transplant. ECOG and karnofsky PS, Sorror scores was worse, IADL limitations was more frequent in ≥ 65 years patients. In 50- 65 years patients low muscle mass, frailty, CIRS-G ≥5 patients were determined as well. After the AHSCT infection (57.9%), mucositis (60.6%), nausea (76.3%), vomiting (71.1%), diarrhea (81.6%), febrile neutropenia (68.8%) were frequently, arhytmia (13.2%), cardiac (2.6%) and pulmoner (7.9%) toxicity were less frequent. Engraftment syndrome (18.4%), graft dysfunction (10.5%), CMV reactivation (15.8%), infection after discharge from hospital (68.4%) were determined among the post-transplant complications.Thrombocyte engraftment was later (p=0.01), infusion of thrombocyte and erythrocyte suspansion were more frequent (p=0.04, p=0.008) in patients with CIRS-G ≥5. Graft dysfunction was more frequent in frailty patients. Mucositis was more frequent who had ADL and IADL limitations (p=0.03). Nausea was more frequent(p=0.02), thrombocyte engraftment was later (p=0.03) and given thrombocyte suspansion was more (p=0.005) who had depression. TRM was not determined and OS rate was 94.1%. Any effect of comorbidity scores and CGA on PFS was not determined. The study showed that IADL limitation, high comorbidity, depression, frailty may be related with HSCT toxicity and complications. It would be useful to transform CGA into a routinely for the patients having hematologic malignancy and planning AHSCT.