Lenox (brassica rapa L.) bitkisine farklı düzeylerde buğday samanı ve melas ilavesinin silaj kalitesi, kuzularda canlı ağırlık artışı ve sindirilebilirlik değerlerine etkisi
The effect of different levels of wheat straw and dried molasses sugar beet pulp on the silage quality, live weight gain in lambs and digestibility of lenox (brassica rapa L.) silage
- Tez No: 552635
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, lenox (Brassica rapa L.) bitkisinin farklı oranlarda buğday samanı (%7, %10 ve %15) ve melas (%1, %2 ve %3) katkıları ile silajının yapılarak silaj kalitesi, besin değeri ve sindirilebirliğini arttırmak amacıyla iki deneme halinde yürütülmüştür. Birinci deneme 4x4 faktöriyel deneme desenine göre taze haldeki lenox (Brassica rapa L.) bitkisi buğday samanı (%7, %10 ve %15) ve melas (%1, %2 ve %3) katkıları ile 1.5 L'lik cam kavanozlarda silolanmıştır. Lenox (Brassica rapa L.) bitkisine; buğday samanı ve melas ilavesinin besin madde kompozisyonu, in vitro organik madde sindirilebilirliği (İVOMS), pH değeri, amonyak azotu, CO2, laktik asit ve uçucu yağ asiti değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır. İkinci denemede; birinci denemeden elde edilen sonuçlara göre sindirim denemesi için iki lenox (Brassica rapa L.) silajı seçilmiştir. Bunlar taze halde lenox bitkisine %3 melas (LM) ve %7 buğday samanı +%2 melas (LSM) eklenerek 40 kg'lık silaj torbalarında silolanmışlardır. Klasik sindirim denemesinde lenox (Brassica rapa L.) silajlarıyla karşılaştırmalı olarak mısır silajı (MS) kullanılmıştır. Bu çalışmanın ikinci denemesinde, LM ve LSM silajlarının mısır silajı ile karşılaştırmalı olarak silaj tüketimi, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma ve in vivo sindirilebilirlik değerleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci denemesinde ortalama günlük canlı ağırlık artışı bakımından MS en yüksek değerlere sahipken (P0.05). Kuru madde bazında MS tüketimi LM ve LSM silajlarından daha yüksekti (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, two experiments were conducted to preserve lenox (Brassica rapa L.) by ensiling it with different levels of wheat straw (7, 10, and 15%) and molasses (1, 2, and 3%WG) to improve silage quality, nutritional value, and digestibility of this material. First experiment was arranged in a 4×4 factorial in which wheat straw level (7, 10, and 15%) and molasses level (1, 2, and 3%) added to lenox (Brassica rapa L.) as fresh basis and ensiled in 1.5 L jars. Effects of wheat straw and molasses addition on nutrient composition, in vitro organic matter digestibility (IVOMD), pH value, ammonia nitrogen, CO2, and volatile fatty acids of lenox (Brassica rapa L.) silages were investigated. In the second experiment, two lenox (Brassica rapa L.) silages were chosen among the silages obtained from first experiment for apparent digestion trial. These were 3% molasses (LM) and 7% wheat straw+ 2% molasses (LSM) added to lenox (Brassica rapa L.) fresh basis and ensiled in 40 kg plastic silage bags. In the classical digestion trial, maize silage (MS) was used in comparison with lenox (Brassica rapa L.) silages. In the second experiment of this study, effects of the LM and LSM silages feed consumption, live weight gain, feed conversion rate and apparent digestibility of nutrients were determined by comparing with MS. In second experiment, average live weight gain of MS was higher (P0.05). Dry matter intake of MS was higher than LM and LSM silages (P0.05).