Cam endüstrisinde ISO 14001 uygulamaları
ISO 14001 applications in glass industry
  1. Tez No: 101102
  2. Yazar: ERHAN ERDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Artan çevre sorunlarına paralel olarak ISO 14001 standardı tüm dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Bu standart sayesinde kuruluşlar çevresel etkilerini bir çevre yönetim sistemi kapsamında ele almakta ve onları en aza indirgemenin yollarını araştırmaktadırlar. ISO 14001, kuruluşların yasal düzenlemelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmelerini şart koşmakta ve çevresel performanslarını sürekli olarak geliştirmelerini öngörmektedir. Bu iki unsuru dikkate almak kaydıyla tüm kuruluşlar, kendi çevre amaç ve hedeflerini belirlemede özgürdürler. Gerek sürdürülebilir kalkınma amacına ulaşmada etkin bir araç olması gerekse günümüz iş dünyasında rekabet edebilme yetene[ini belirleyen kilit unsurlardan biri haline gelmesi nedeniyle ISO 14001 standardı, tüm üretim sektörleri tarafından üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu çalışmada cam endüstrisinin çevresel etkileri üzerinde durulmuş ve 14001 standardının gereklilikleri göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak cam endüstrisinin en önemli çevresel etkisinin baca gazı emisyonları olduğu görülmüştür. Yakın gelecekte Avrupa' daki emisyon limitlerinin daha aşağıya çekilmesinin söz konusu olması nedeniyle, bir çevre yönetim sistemi kurmayı düşünen cam üreticilerinin proaktif çevre politikaları benimsemelerinin yararlı olacağı ortaya çıkmaktadır. NOx gideriminde LoNOx tipi fırınlar ile Pilkington 3R Prosesi, SOx gideriminde harman ön ısıtma, partiküler madde gideriminde de elektrostatik granüler yataklı filtreler (EGB) en etkin ve gelecek için en çok ümit vaad eden yöntemler olarak gözükmektedir. Bu konudaki teknolojilerin pek çoğu halen geliştirme aşamasında olup, teknolojik ve ekonomik yönden uygulanabilir hale gelmeleri zaman alacaktır. Bunun dışında cam endüstrisinden kaynaklanan spesifik kirleticilerin olmayışı ve yapısındaki doğal hammaddelerden dolayı camın doğa dostu bir ürün olarak değerlendirilebilecek olması, 14001 belgesini almak isteyen cam üreticileri için bir avantaj olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
ISO 14001 APPLICATIONS IN GLASS INDUSTRY SUMMARY Parallel to the ever growing environmental problems, number of ISO 14001 registered companies increases all over the world. ISO 14001 forces manufacturers to assess their environmental effects according to the principles of an environmental management system and encourages them to investigate the ways of minimizing those effects. Through the publication of an environmental policy, manufacturers should declare a commitment to continuous improvement of their environmental performance and compliance with the environmental laws. Apart from those two requirements, they are free to determine their own environmental objectives and targets. ISO 14001 provides a good foundation for sustainable development and it is also becoming a factor to be competitive in the modern world of international commerce. So implementation of an environmental management system should be considered by all types of industries. In this study, environmental effects of glass manufacturing have been examined and assessed according to the principles of ISO 14001 standard. Flue gas emissions appear to be the major environmental effect of glass production. It seems that in the near future, legal emission limits for glass furnaces will be lowered considerably in many of the European countries. So it is vital for glass manufacturers to develop pro-active environmental policies. Currently, LoNOx melters and Pilkington 3R process provide the most effective means of NOx reduction. In case of SOx control, batch preheating is the most efficient method. And electrostatic granular bed filters (EGB) have the best potential for particulate emission reductions. Many of these technologies are still at development stage, so it will take a period of time for them to become economically and technologically applicable. Apart from flue gas emissions, there are no specific pollutants originating from glass industry. And because of the utilization of natural raw materials, it is possible to assess the glass as an eco-friendly product. These two factors can be regarded as serious advantages for the manufacturers which consider ISO 14001 registration.