Lenox (brassica rapa L.) bitkisinin silolanma özellikleri, in vitro sindirilebilirlik ve enerji içeriğine farklı katkıların etkileri
The effects of different additives on ensiling properties, in vitro digestibility and energy content of lenox (brassica rapa L.) plant
- Tez No: 702715
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, lenox bitkisinin soldurarak yada farklı katkılarla silolanmasının ham besin madde içeriği, silaj kalitesi, in vitro sindirilebilirlik ve enerji içeriklerine etkisi incelenmiştir. Lenox bitkisi tam çiçeklenme döneminde, katkı olarak kullanılan ryegrass hasılı ise başaklanma döneminde hasat edilerek silaja katılmıştır. Çalışmada, %100 lenox (kontrol), %100 soldurulmuş lenox, %95 lenox+%5 melas, %96 lenox+%4 buğday kırığı ve %70 lenox+%30 ryegrass hasılı olmak üzere 5 grup oluşturulmuştur. Her grupta 6'şar tekerrür olmak üzere hazırlanan 30 adet silaj örneği, 1 litrelik cam kavanozlara sıkıştırılarak doldurulmuştur. Yapılan silajlar 60 gün süreyle inkübasyona bırakılmıştır. Silo materyalinin soldurulması, melas, buğday kırığı yada ryegrass katkısı silajların KM düzeyini yükseltmiştir. Lenoxa melas yada buğday kırığı ilavesi silajların ham protein düzeyini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of wilting and silage of lenox plant with different additives on nutrient content, silage quality, in vitro digestibility and energy content were investigated. Lenox plant was harvested during the full flowering period, and the ryegrass crop used as an additive was added to the silage by being harvested during the spike period. In the study, 5 groups were formed as 100% lenox (control), 100% wilted lenox, 95% lenox+5% molasses, 96% lenox+4% grinded wheat and 70% lenox+30% ryegrass. 30 silage samples prepared as 6 replications in each group were packed into 1-liter glass jars. The silages were incubated for 60 days. Withering, addition of molasses, grinded wheat or ryegrass increased the DM level of silages. The addition of molasses or grinded wheat increased the crude protein level of silages.