Platon ve İbn Sînâ'da sağlık kavramı
The concept of health in the works of Plato andAvicenn
  1. Tez No: 552685
  2. Yazar: ERDOĞAN OKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Felsefe disiplini içerisinde sağlık kavramına geniş bir yer açmayı hedefleyen bu tezde, Platon ve İbn Sînâ'nın hem felsefî hem de tıbba ve sağlığa ilişkin görüşlerinden yararlanılmıştır. Ancak yalnızca bu düşünürlerin görüşleri ile yetinilmeyerek, konu hakkındaki pratik ve esas olarak düşünsel temelli çalışmalardan, eski çağlardan başlayarak İbn Sînâ'ya kadar gelen dönemde öne çıkmış düşünürlerin görüşlerinden de yararlanılmıştır. Çalışma süresinde, konuya ilişkin felsefe tarihi taramasının ve bu iki düşünürün sağlık kavramına yaklaşımlarının ortaya konulmasının yeterli olmadığı görülmüş ve bugün sağlık sorununun geldiği noktanın da incelenmesi bu şekilde çalışmaya dâhil edilmiştir. Günümüzde bütüncül sağlığın temini konusunda ne yazık ki eski devirlere ve belki de İbn Sînâ'nın hatta Platon'un yaşadığı dönemlere göre daha kötü bir seviyede olduğumuz bir gerçektir. Tıbbın hem teknolojik hem de bilimsel olarak bu kadar geliştiği bir çağda bu tesbiti yapmak zorunda kalmak üzücüdür. Bu olumsuz gelişmeye sebep olmak üzere birçok etken belirtilebilir. Ama herhalde bu etkenlerin en önemlileri, tıp pratiğinde insan unsurunun ihmâl edilmesi ve bütüncül sağlığa gereken önemin verilmemesi olarak öne çıkartılabilir. Bu nedenleri detaylı olarak irdelediğimizde, ortaya çıkan sonuç, tıbbın ve daha geniş plânda ele alındığında sağlık konusunun felsefî yaklaşımdan uzun zamandır uzak kaldığı tesbiti olmuştur. O halde, yapılması gereken, tıbba ve sağlık konusuna, felsefenin, metafizikten bilgi felsefesine, bilim felsefesinden ahlak felsefesine kadar bütün alt disiplinleri ile yaklaşmak, hekim-hakîm ilişkisini tekrar tesis etmektir. Bu mütevazı çalışmada, bu ilişkinin tekrar kurulması, varolan ilişkilerin de geliştirilmesi bakımından düşünce üretilmeye gayret edilmiş olup, bu yolda sağlanacak en küçük fayda bile, bizim için, çalışmanın başarıya ulaştığı anlamına gelecektir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to deeply analyze the concept of health, utilizes Plato and Avicenna's both philosophical and health or medicine related ideas. Not confining ourselves to the views of these thinkers, practical and mainly theoretical works related to the issue, the works of prominent thinkers starting from the ancient ages to Avicenna's time were also used. Throughout the study it was observed that a literature review on the issue and the presentation of the views of the two thinkers wasn't sufficient and the current problems related to health policy were also included. It is obvious that today, we as the humanity are less successful in assuring health with a holistic health approach compared to the older times, perhaps even less so than Avicenna's and even Plato's times. It is unfortunate to have to make this evaluation in an age where technology and medical science are more advanced than ever before. Many factors can be stated, which may have contributed to this negative development. But perhaps the most significant one of these factors is the neglection of the“human element”in medical practice and the failure to provide the required attention to holistic health. When these reasons are analyzed deeply, the conclusion that was reached was that medicine, and more generally the issue of health became distant to philosophical approach over time. In that case, what is needed to be done is to approach medicine and health with all the sub-branches of philosophy; from metaphysics to epistemology, from the philosophy of science to ethics, and to reestablish the connection between being a physician and a savant. This humble study has strived to produce ideas to reestablish this connection and further strengthen the existing connections. Even the smallest contribution that may be made for this purpose will mean that our aim with this study was attained.