1980 sonrası dünya ekonomisinde küreselleşme eğilimleri ve yoksullaşma
Impoverishment and globalization trends in the world economy after 1980
- Tez No: 552702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKİ İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Karşılaştırmalı üstünlükler teorisinin ortaya koyduğu belki en önemli sonuç, bugün birçok disiplinde ele alınan ve olgu mu kurgu mu olduğu tartışılan küreselleşme kavramı ile ilgilidir. Zira küreselleşme kavramı ile bütünleşik Liberal/Neo-liberal eğilimler/önermeler, küreselleşmenin, kaynakların etkin dağılımını sağlayarak ekonomik büyüme ve kalkınmanın gerçekleşmesinde önemli bir fırsat yaratacağını öne sürmektedir. Öyle ki bu süreç, ortaya çıkması muhtemel toplumsal sorunları da önleyebilecektir. Literatürde farklı zaman dilimleri ve farklı dönemler olarak incelenen küreselleşme, bu çalışma kapsamında, 1980 sonrası dünya ekonomisinde meydana gelen değişimlerle birlikte ele alınacak ve küreselleşme sürecinin yoksulluk üzerine etkileri panel veri çerçevesinde analiz edilecektir. Bu analiz çerçevesinde yoksulluk ve küreselleşme arasındaki ilişki popülasyon büyümesi ve kişi başı GSYİH değişkenleri kontrol edilerek 1990-2014 yılları için tespit edilmeye çalışılacaktır. Daha sonra küreselleşme endeksini politik ve sosyal küreselleşmeyi içerecek şekilde genişletililerek küreselleşme ve yoksulluk ilişkisi analiz edilmiştir. Yoksulluk, İnsani Gelişme Endeksi (Human Development Index-HDI) aracılığıyla, küreselleşme KOF küreselleşme endeksi ile ölçülmüştür. Analizde Birleşmiş Milletlerin ayrımı temel alınarak ülkeler az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş olarak üçe ayrılıp incelenmiştir. Panel veri analizlerinden elde edilen tahmin sonuçlarına göre İnsani Gelişme Endeksi ve KOF Endeksi arttıkça sırasıyla yoksulluk azalmakta ve küreselleşme artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Probably the most important result of comparative advantages theory is about globalization concept which is dealt with in many disciplines and discussed whether as a fact or fiction. Because with globalization concept, integrated liberal/neo-liberal trends/theses argue that globalization creates an important opportunity for economic development and growth by providing the effective allocation of resources. So that, this process can also avoids probable social problems. Globalization, which has been examined in different periods of time and different periods in the literature, will be discussed with the changes in the world economy after 1980 and the effects of globalization process on poverty will be analyzed within the framework of panel data. Within the framework of this analysis, the relationship between poverty and globalization will be tried to be determined in 1990- 2014 by examination of population growth and GDP per capita. Then, the globalization index was expanded to include political and social globalization and the relationship between globalization and poverty was analyzed. Poverty was measured through the Human Development Index (HDI) and globalization was measured by the KOF globalization index. In the analysis, the countries were analyzed through dividing into three as developed, underdeveloped and developing countries based on the distinction of the United Nations. According to the estimation results obtained from panel data analysis, as the Human Development Index and KOF Index increase, poverty decreases and globalization increases.