Bir mekânın sosyo-ekonomik coğrafi görünümünün belirlenmesi: Bilecik şehri örneği
Determination of socio-economic landscape of a space: A case study of Bilecik city
- Tez No: 552706
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmanın konusunu Bilecik şehrinde sosyo-ekonomik gelişmişlik ve coğrafi görünüm ilişkisi oluşturmaktadır. Araştırma iki bölüm şeklinde tasarlanmış olup birinci bölüm ontolojik olarak, araştırma konusunu oluşturan sosyo-ekonomik gelişmişliğin nesnel bir gerçeklik olduğunu varsayar; epistemolojik olarak pozitivizmin nesnelci varsayımı nedeniyle sosyo-ekonomik gelişmişliğin ne olduğu ve onu etkileyen unsurlar ile araştırma alanında mekansal olarak nasıl farklılaştığı; metodolojik anlamda ise pozitivizmin deneysel metodolojisi kapsamında nicel araştırma tekniklerini kullanarak, sosyo-ekonomik gelişmişliğin ölçülmesine odaklanır. İkinci bölüm ise ontolojik olarak, coğrafi görünümün nesnel bir gerçeklik olmadığı, araştırmacı veya gözlemci tarafından gerçekliğin yaratıldığı ve anlamlandırıldığını varsayar. Bilgiyi nesnel değil öznel olarak kabul eder. Bu bağlamda epistemolojik olarak anlamacı epistemolojinin değer-bağımlı sayıltısı doğrultusunda kentsel coğrafi görünümün sosyo-ekonomik gelişmişlik farklılıkları bağlamında nasıl yaratıldığını; metodolojik anlamda ise anlamacı yaklaşımın diyalektik metodolojisi doğrultusunda nitel araştırma teknikleri kullanılarak, coğrafi görünüm ve sosyo-ekonomik gelişmişlik ilişkisinin anlaşılmasına odaklanır. Çalışma, karma araştırma deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Sosyoekonomik gelişmişliğin ölçümüne yönelik ekonomik, sosyal ve öznel boyuttan oluşan bir sosyo-ekonomik gelişmişlik kavramsallaştırılması yapılmış ve bu doğrultuda yeni bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Coğrafi görünümün analizine yönelik veri toplama aracı olarak gözlemde faydalanılmış elde edilen veriler gömülü teori kullanılarak analiz edilmiştir. Şehirde sosyo-ekonomik gelişmişliğin bölgelere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. En gelişmiş bölgeler şehrin kuzeyinde yoğunlaşırken güneyde yer alan bölgelerin gelişmişlik seviyelerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Sosyo-ekonomik gelişmişlik farklılıklarının coğrafi görünüm üzerinde yarattığı değişiklikler ortaya konularak bu ilişkiyi konu alan yeni bir kuram geliştirilmiştir. Buna göre sosyo-ekonomik gelişmişlik farklılıkları, coğrafi görünüm üzerinde yedi farklı karakteristik özellik yaratmaktadır. Bunlar şu şekildedir: mekan ve gündelik hayat cinsiyetleşmektedir. Gelişmiş bölgelerde erkekler çok daha görünürken az gelişmiş bölgelerde kadınlar daha görünür durumdadır. Azgelişmiş alanlarda sosyal ağlar daha güçlü iken gelişmiş bölgelerde daha zayıftır. Azgelişmiş bölgelerde kent içi tarım faaliyetleri devam etmekte olup bu tür faaliyetlere gelişmiş bölgelerde daha az rastlanmaktadır. Gelişmiş bölgelerde altyapı yetersizliği dikkat çekici bir sorun değilken az gelişmiş bölgelerde belirgin bir altyapı yetersizliği bulunmaktadır. Gelişmişlik seviyesinin düşük olduğu bölgelerde konutlar çok eski ve köhne iken gelişmiş bölgelerde konutlar daha niteliklidir. Gelişmiş bölgeler insanlarda olumsuz duygu durumlar yaratırken azgelişmiş bölgeler insanlarda olumlu duygu durumlar yaratmaktadır. Son olarak azgelişmiş alanlarda eğim gelişmiş alanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the relationship between socio-economic development and landscape in Bilecik city. The research is designed in two parts and the first part ontologically assumes that the socio-economic development that constitutes the research subject is an objective reality; what is socio-economic development due to the objectiveist assumption of positivism epistemologically and the factors affecting it and how it differs spatially in the field of research; In the methodological sense, it focuses on measuring socio-economic development by using quantitative research techniques within the experimental methodology of positivism. The second part, ontologically, assumes that the landscape is not an objective reality, that the researcher or observer creates and makes sense of reality. It accepts knowledge as subjective, not objective. In this context, how the urban geographic appearance was created in terms of socio-economic development differences in the context of the value-dependent assumption of the understanding approach; In the methodological sense, it focuses on understanding the relationship between geographic appearance and socio-economic development by using qualitative research techniques within the dialectical methodology of the comprehension approach. The study was designed using a mixed research design. In order to measure socio-economic development, a socio-economic development conceptualization consisting of economic, social and subjective dimensions was made and a new measurement tool was developed in this direction. Observation was used as a data collection tool for the analysis landscape and the obtained data were analyzed by using grounden theory. The socio-economic development varies according to regions. While the most developed regions were concentrated in the north of the city, it was determined that the development levels of the southern regions were lower. A new theory has been developed on the relationship between socio-economic development differences and landscape. Accordingly, socio-economic development differences create seven different characteristics on the landscape. These are as follows: Space and daily life are related to gender. Men are much more visible in developed regions, while women are more visible in less developed regions. Social networks are stronger in underdeveloped areas and weaker in developed regions. Agricultural activities continue in urban areas in underdeveloped regions and such activities are less common in developed regions. Lack of infrastructure in developed regions is not a remarkable problem, whereas in underdeveloped regions there is a significant lack of infrastructure. In areas with low levels of development, dwellings are very old and outdated, while in developed regions dwellings are more qualified. Developed regions create negative emotions in people while underdeveloped regions create positive emotions in people. Finally, slope is higher in underdeveloped areas than in developed areas.